Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 1 W IŁAWIE vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W IŁAWIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 69541)

TECHNIKUM NR 1 W IŁAWIE

📍 Iława | Zdawalność: 84,9%

SZKOŁA B (RSPO: 69508)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W IŁAWIE

📍 Iława | Zdawalność: 99,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 23,7% Me: 25% · σ: 3,4% · Mo: 25% 1623 2 63 45,7% 🏆 Me: 45% · σ: 20,8% · Mo: 23% 630 1
geografia poziom rozszerzony (M) 58 29,9% Me: 27% · σ: 15,2% · Mo: 15% 1757 2 72 47,2% 🏆 Me: 47% · σ: 19,3% · Mo: 47% 705 1
język angielski poziom podstawowy (M) 146 70,4% Me: 80% · σ: 26,0% · Mo: 92% 2454 2 226 85,2% 🏆 Me: 92% · σ: 15,6% · Mo: 98% 939 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 97 62,4% Me: 70% · σ: 25,5% · Mo: 87% 2094 2 194 71,3% 🏆 Me: 78% · σ: 22,5% · Mo: 85% 1206 1
język angielski ustny (M) 145 67,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3240 2 226 80,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1597 1
język polski poziom podstawowy (M) 147 49,9% Me: 52% · σ: 15,8% · Mo: 42% 2723 2 226 56,0% 🏆 Me: 57% · σ: 13,3% · Mo: 57% 1919 1
język polski poziom rozszerzony (M) 12 34,2% 🏆 Me: 46% · σ: 25,6% · Mo: 0% 1364 1 61 29,3% Me: 26% · σ: 22,8% · Mo: 3% 1571 2
język polski ustny (M) 147 58,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3075 3 226 75,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1018 1
matematyka poziom podstawowy (M) 147 50,6% Me: 50% · σ: 20,2% · Mo: 52% 2082 2 226 68,7% 🏆 Me: 68% · σ: 20,0% · Mo: 48% 788 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 43 7,8% Me: 4% · σ: 11,1% · Mo: 2% 2102 2 83 36,5% 🏆 Me: 32% · σ: 26,1% · Mo: 4% 740 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W IŁAWIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 84,9%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 W IŁAWIE wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W IŁAWIE w 9.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 W IŁAWIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W IŁAWIE Różnica
matematyka 7,8% 36,5% 28,7 pkt proc.
biologia 23,7% 45,7% 22,0 pkt proc.
matematyka 50,6% 68,7% 18,1 pkt proc.
geografia 29,9% 47,2% 17,2 pkt proc.
język polski 58,9% 75,9% 17,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 14,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 28,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 43 osób w szkole A i 83 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.