Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 1 W IŁAWIE i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE CN-B IM. POLSKICH SPADOCHRONIARZY W IŁAWIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 69541)

TECHNIKUM NR 1 W IŁAWIE

📍 Iława | Zdawalność: 84,9%

SZKOŁA B (RSPO: 277703)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE CN-B IM. POLSKICH SPADOCHRONIARZY W IŁAWIE

📍 Iława | Zdawalność: 54,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 58 29,9% 🏆 Me: 27% · σ: 15,2% · Mo: 15% 1757 2 23 26,7% Me: 30% · σ: 11,0% · Mo: 17% 2081 3
język angielski poziom podstawowy (M) 146 70,4% 🏆 Me: 80% · σ: 26,0% · Mo: 92% 2454 2 59 58,8% Me: 60% · σ: 26,0% · Mo: 37% 3611 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 97 62,4% 🏆 Me: 70% · σ: 25,5% · Mo: 87% 2094 2 39 42,4% Me: 40% · σ: 23,3% · Mo: 17% 3825 4
język angielski ustny (M) 145 67,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3240 2 59 61,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3784 3
język polski poziom podstawowy (M) 147 49,9% 🏆 Me: 52% · σ: 15,8% · Mo: 42% 2723 2 59 33,5% Me: 32% · σ: 20,2% · Mo: 35% 4195 4
język polski poziom rozszerzony (M) 12 34,2% 🏆 Me: 46% · σ: 25,6% · Mo: 0% 1364 1 9 7% Me: 0% · σ: 13,3% · Mo: 0% 2197 3
język polski ustny (M) 147 58,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3075 3 59 59,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2986 2
matematyka poziom podstawowy (M) 147 50,6% 🏆 Me: 50% · σ: 20,2% · Mo: 52% 2082 2 58 33,3% Me: 32% · σ: 15,8% · Mo: 32% 3720 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 W IŁAWIE ma wyższą zdawalność ogólną (84,9% vs 54,4%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 W IŁAWIE wypada lepiej w 7, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE CN-B IM. POLSKICH SPADOCHRONIARZY W IŁAWIE w 1.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 W IŁAWIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE CN-B IM. POLSKICH SPADOCHRONIARZY W IŁAWIE Różnica
język polski 34,2% 7% 27,2 pkt proc.
język angielski 62,4% 42,4% 20,0 pkt proc.
matematyka 50,6% 33,3% 17,4 pkt proc.
język polski 49,9% 33,5% 16,4 pkt proc.
język angielski 70,4% 58,8% 11,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 30,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 27,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 12 osób w szkole A i 9 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.