Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZGORZELCU i LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 69254)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZGORZELCU

📍 Zgorzelec | Zdawalność: 96%

SZKOŁA B (RSPO: 38698)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU

📍 Zgorzelec | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 9 52,4% 🏆 Me: 60% · σ: 22,4% · Mo: -% 395 1 25 45,8% Me: 42% · σ: 17,7% · Mo: 22% 629 2
chemia poziom rozszerzony (M) 7 49,6% 🏆 Me: 45% · σ: 29,1% · Mo: -% 281 1 12 43,7% Me: 35% · σ: 29,3% · Mo: 8% 412 2
język angielski poziom podstawowy (M) 25 92,2% 🏆 Me: 95% · σ: 8,6% · Mo: 95% 330 1 89 89,5% Me: 95% · σ: 13,2% · Mo: 98% 571 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 12 71,3% Me: 76% · σ: 15,7% · Mo: 77% 1201 3 79 78,7% 🏆 Me: 85% · σ: 20,3% · Mo: 95% 606 1
język angielski ustny (M) 25 94,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 188 1 89 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 945 2
język polski poziom podstawowy (M) 25 63,1% Me: 65% · σ: 17,5% · Mo: 75% 1048 2 98 73,0% 🏆 Me: 75% · σ: 13,8% · Mo: 83% 224 1
język polski ustny (M) 25 82,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 484 1 98 73,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1323 2
matematyka poziom podstawowy (M) 25 69,8% Me: 64% · σ: 18,9% · Mo: 58% 731 2 98 75,3% 🏆 Me: 79% · σ: 20,0% · Mo: 96% 447 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 10 34,8% Me: 37% · σ: 21,7% · Mo: -% 792 2 39 40,4% 🏆 Me: 36% · σ: 23,9% · Mo: 6% 613 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 96%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZGORZELCU wypada lepiej w 5, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU w 4.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZGORZELCU LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BRACI ŚNIADECKICH W ZGORZELCU Różnica
język polski 63,1% 73,0% 9,9 pkt proc.
język polski 82,1% 73,0% 9,1 pkt proc.
język angielski 94,5% 85,9% 8,7 pkt proc.
język angielski 71,3% 78,7% 7,4 pkt proc.
biologia 52,4% 45,8% 6,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 4,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 9,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 25 osób w szkole A i 98 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.