Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 3 W BUSKU - ZDROJU czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Busko-Zdrój | Zdawalność: 98,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 11 | 11,8% Me: 12% · σ: 4,1% · Mo: 12% | 2348 | 5 | 86 | 44,8% Me: 45% · σ: 20,0% · Mo: 27% | 662 | 1 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 6 | 12,3% Me: 11% · σ: 5,7% · Mo: -% | 804 | 2 | 49 | 34,8% Me: 23% · σ: 26,9% · Mo: 8% | 514 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 28 | 30,0% Me: 25% · σ: 17,9% · Mo: 18% | 1755 | 3 | 34 | 44,1% Me: 41% · σ: 20,2% · Mo: 15% | 840 | 1 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 6 | 17,3% Me: 11% · σ: 15,8% · Mo: 2% | 1208 | 3 | 28 | 47,9% Me: 43,5% · σ: 27,9% · Mo: 33% | 602 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 103 | 64,8% Me: 70% · σ: 25,2% · Mo: 97% | 3055 | 6 | 252 | 86,2% Me: 93% · σ: 16,0% · Mo: 97% | 863 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 43 | 65,0% Me: 67% · σ: 22,5% · Mo: 48% | 1854 | 3 | 200 | 74,9% Me: 80% · σ: 19,8% · Mo: 88% | 894 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 103 | 67% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3244 | 6 | 252 | 82,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1291 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 105 | 46,4% Me: 47% · σ: 14,0% · Mo: 45% | 3194 | 6 | 256 | 65,7% Me: 67% · σ: 16,4% · Mo: 68% | 778 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 9 | 68,4% Me: 66% · σ: 14,3% · Mo: 66% | 159 | 1 | 85 | 62,4% Me: 66% · σ: 24,7% · Mo: 74% | 274 | 2 |
| język polski ustny (M) | 105 | 70,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1646 | 5 | 256 | 85,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 270 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 105 | 50,8% Me: 50% · σ: 21,1% · Mo: 56% | 2066 | 5 | 256 | 77,6% Me: 83% · σ: 19,0% · Mo: 98% | 356 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 22 | 21,6% Me: 18% · σ: 18,4% · Mo: 0% | 1300 | 3 | 132 | 42,9% Me: 42% · σ: 24,7% · Mo: 24% | 534 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU ma wyższą zdawalność ogólną (98,0% vs 85,7%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 W BUSKU - ZDROJU wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU w 11.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 3 W BUSKU - ZDROJU | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BUSKU-ZDROJU | Różnica |
|---|---|---|---|
| biologia | 11,8% | 44,8% | 33,0 pkt proc. |
| historia | 17,3% | 47,9% | 30,5 pkt proc. |
| matematyka | 50,8% | 77,6% | 26,8 pkt proc. |
| fizyka | 12,3% | 34,8% | 22,4 pkt proc. |
| język angielski | 64,8% | 86,2% | 21,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 12,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 33,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 11 osób w szkole A i 86 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.