Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W DĘBICY czy TECHNIKUM NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 6885)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W DĘBICY

📍 Dębica | Zdawalność: 98,2%

SZKOŁA B (RSPO: 17288)

TECHNIKUM NR 1

📍 Dębica | Zdawalność: 52,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 5 34,4% 🏆 Me: 37% · σ: 9,4% · Mo: -% 524 2 9 7,8% Me: 5% · σ: 7,4% · Mo: 5% 861 3
geografia poziom rozszerzony (M) 50 39,8% 🏆 Me: 38% · σ: 16,9% · Mo: 40% 1057 4 20 20,2% Me: 18% · σ: 10,4% · Mo: 13% 2651 7
język angielski poziom podstawowy (M) 224 82,4% 🏆 Me: 90% · σ: 18,2% · Mo: 93% 1202 4 87 56,4% Me: 55% · σ: 26,8% · Mo: 83% 3813 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 197 67,6% 🏆 Me: 73% · σ: 22,5% · Mo: 95% 1575 4 58 44,7% Me: 41% · σ: 23,9% · Mo: 32% 3700 9
język angielski ustny (M) 224 81,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1458 4 84 62,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3703 8
język polski poziom podstawowy (M) 225 62,5% 🏆 Me: 62% · σ: 14,7% · Mo: 65% 1115 4 87 40,7% Me: 42% · σ: 17,8% · Mo: 48% 3759 8
język polski ustny (M) 225 78,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 808 2 84 59,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2952 7
matematyka poziom podstawowy (M) 225 66,2% 🏆 Me: 66% · σ: 19,0% · Mo: 54% 933 4 87 32,1% Me: 28% · σ: 19,0% · Mo: 14% 3791 9
matematyka poziom rozszerzony (M) 30 35,6% 🏆 Me: 35% · σ: 21,1% · Mo: 24% 764 4 17 4,9% Me: 2% · σ: 5,5% · Mo: 0% 2257 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W DĘBICY ma wyższą zdawalność ogólną (98,2% vs 52,4%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W DĘBICY wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 1 w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W DĘBICY TECHNIKUM NR 1 Różnica
matematyka 66,2% 32,1% 34,1 pkt proc.
matematyka 35,6% 4,9% 30,7 pkt proc.
fizyka 34,4% 7,8% 26,6 pkt proc.
język angielski 82,4% 56,4% 26,1 pkt proc.
język angielski 67,6% 44,7% 22,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 45,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 34,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 225 osób w szkole A i 87 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.