Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO W DĘBICY czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W DĘBICY? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 6880)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO W DĘBICY

📍 Dębica | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 7845)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W DĘBICY

📍 Dębica | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 53 56,1% 🏆 Me: 53% · σ: 19,2% · Mo: 38% 288 1 33 46,9% Me: 42% · σ: 16,3% · Mo: 37% 589 2
chemia poziom rozszerzony (M) 38 54,1% 🏆 Me: 48% · σ: 27,1% · Mo: 17% 201 1 10 36,7% Me: 34% · σ: 20,3% · Mo: -% 612 2
geografia poziom rozszerzony (M) 33 56,9% 🏆 Me: 58% · σ: 15,0% · Mo: 58% 373 1 32 42,5% Me: 42% · σ: 14,9% · Mo: 58% 918 3
język angielski poziom podstawowy (M) 155 90,1% 🏆 Me: 95% · σ: 12,3% · Mo: 98% 513 1 107 90,1% Me: 95% · σ: 12,5% · Mo: 98% 516 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 125 81,0% 🏆 Me: 87% · σ: 17,0% · Mo: 93% 436 1 102 78,6% Me: 83% · σ: 18,3% · Mo: 98% 614 2
język angielski ustny (M) 155 86,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 879 2 106 88,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 657 1
język polski poziom podstawowy (M) 155 75,6% 🏆 Me: 78% · σ: 13,5% · Mo: 87% 109 1 109 69,1% Me: 70% · σ: 12,6% · Mo: 75% 488 2
język polski poziom rozszerzony (M) 35 73,7% 🏆 Me: 74% · σ: 20,3% · Mo: 71% 75 1 21 58,6% Me: 66% · σ: 24,3% · Mo: 43% 377 2
język polski ustny (M) 155 74,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1218 3 109 81,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 532 1
matematyka poziom podstawowy (M) 155 80,5% 🏆 Me: 88% · σ: 18,2% · Mo: 98% 258 1 109 75,1% Me: 76% · σ: 18,2% · Mo: 86% 459 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 89 52,6% 🏆 Me: 52% · σ: 22,7% · Mo: 36% 267 1 29 43,4% Me: 42% · σ: 20,8% · Mo: 54% 518 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO W DĘBICY wypada lepiej w 8, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W DĘBICY w 2, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO W DĘBICY III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W DĘBICY Różnica
chemia 54,1% 36,7% 17,4 pkt proc.
język polski 73,7% 58,6% 15,1 pkt proc.
geografia 56,9% 42,5% 14,4 pkt proc.
biologia 56,1% 46,9% 9,3 pkt proc.
matematyka 52,6% 43,4% 9,2 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: fizyka poziom rozszerzony (M), historia poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 17,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 38 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.