Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.UNII EUROPEJSKIEJ W ZAMOŚCIU i TECHNIKUM NEW TECHNOLOGY W ZAMOŚCIU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 68512)

I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.UNII EUROPEJSKIEJ W ZAMOŚCIU

📍 Zamość | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 271989)

TECHNIKUM NEW TECHNOLOGY W ZAMOŚCIU

📍 Zamość | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 87 91,3% Me: 95% · σ: 13,1% · Mo: 97% 408 3 10 95,1% 🏆 Me: 96% · σ: 6,2% · Mo: 95% 145 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 73 85,3% 🏆 Me: 87% · σ: 12,3% · Mo: 87% 229 1 9 81,1% Me: 85% · σ: 13,8% · Mo: 87% 430 3
język angielski ustny (M) 87 99,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 6 1 10 98,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 21 3
język polski poziom podstawowy (M) 88 76,0% 🏆 Me: 77% · σ: 10,4% · Mo: 85% 103 1 10 55,7% Me: 55% · σ: 10,1% · Mo: 47% 1959 9
język polski ustny (M) 88 91,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 65 3 10 89,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 100 4
matematyka poziom podstawowy (M) 88 86,0% Me: 94% · σ: 14,8% · Mo: 96% 114 2 10 92,8% 🏆 Me: 92% · σ: 6,1% · Mo: 88% 25 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 48 80,5% 🏆 Me: 83% · σ: 14,1% · Mo: 94% 3 1 8 56,8% Me: 66% · σ: 26,6% · Mo: -% 198 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.UNII EUROPEJSKIEJ W ZAMOŚCIU wypada lepiej w 5, a TECHNIKUM NEW TECHNOLOGY W ZAMOŚCIU w 2.

Największe różnice

Przedmiot I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.UNII EUROPEJSKIEJ W ZAMOŚCIU TECHNIKUM NEW TECHNOLOGY W ZAMOŚCIU Różnica
matematyka 80,5% 56,8% 23,8 pkt proc.
język polski 76,0% 55,7% 20,3 pkt proc.
matematyka 86,0% 92,8% 6,8 pkt proc.
język angielski 85,3% 81,1% 4,1 pkt proc.
język angielski 91,3% 95,1% 3,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 48 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.