Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM czy TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 68224)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM

📍 Zakopane | Zdawalność: 98,5%

SZKOŁA B (RSPO: 91215)

TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM

📍 Zakopane | Zdawalność: 91,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 34 42,5% 🏆 Me: 37,5% · σ: 18,3% · Mo: 33% 741 1 6 17,8% Me: 17% · σ: 3,6% · Mo: 17% 1994 3
geografia poziom rozszerzony (M) 31 38,2% 🏆 Me: 33% · σ: 15,9% · Mo: 30% 1152 1 17 24,9% Me: 22% · σ: 11,4% · Mo: 17% 2264 4
język angielski poziom podstawowy (M) 133 89,4% 🏆 Me: 93% · σ: 13,0% · Mo: 98% 575 1 56 65,9% Me: 68% · σ: 22,5% · Mo: 55% 2952 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 113 75,6% 🏆 Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 83% 816 1 31 48,5% Me: 45% · σ: 23,6% · Mo: 33% 3457 7
język angielski ustny (M) 133 82,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1295 2 56 69,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2935 6
język polski poziom podstawowy (M) 133 69,7% 🏆 Me: 70% · σ: 12,3% · Mo: 58% 448 1 56 49,6% Me: 47% · σ: 15,1% · Mo: 43% 2751 6
język polski ustny (M) 133 64,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2328 3 56 50,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3912 6
matematyka poziom podstawowy (M) 133 73,1% 🏆 Me: 74% · σ: 17,6% · Mo: 96% 548 1 56 62,4% Me: 56% · σ: 18,8% · Mo: 50% 1138 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 38 55% 🏆 Me: 61% · σ: 27,1% · Mo: 80% 220 1 26 13,3% Me: 8% · σ: 15,8% · Mo: 2% 1788 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM ma wyższą zdawalność ogólną (98,5% vs 91,1%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM w 0.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM TECHNIKUM NR 1 W ZAKOPANEM Różnica
matematyka 55% 13,3% 41,7 pkt proc.
język angielski 75,6% 48,5% 27,2 pkt proc.
biologia 42,5% 17,8% 24,7 pkt proc.
język angielski 89,4% 65,9% 23,5 pkt proc.
język polski 69,7% 49,6% 20,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 41,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 38 osób w szkole A i 26 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.