Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM czy SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W ZAKOPANEM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Zakopane | Zdawalność: 98,5%
📍 Zakopane | Zdawalność: 85,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 133 | 89,4% Me: 93% · σ: 13,0% · Mo: 98% | 575 | 1 | 6 | 83,5% Me: 85% · σ: 8,5% · Mo: 73% | 1094 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 113 | 75,6% Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 83% | 816 | 1 | 5 | 70,4% Me: 75% · σ: 14,2% · Mo: -% | 1300 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 133 | 82,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1295 | 2 | 6 | 86,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 893 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 133 | 69,7% Me: 70% · σ: 12,3% · Mo: 58% | 448 | 1 | 7 | 54,4% Me: 55% · σ: 19,1% · Mo: -% | 2106 | 4 |
| język polski ustny (M) | 133 | 64,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2328 | 3 | 7 | 67,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2019 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 133 | 73,1% Me: 74% · σ: 17,6% · Mo: 96% | 548 | 1 | 7 | 51,7% Me: 44% · σ: 15,5% · Mo: 74% | 1994 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM ma wyższą zdawalność ogólną (98,5% vs 85,7%).
Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM wypada lepiej w 4, a SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W ZAKOPANEM w 2.
| Przedmiot | LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM | SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W ZAKOPANEM | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 73,1% | 51,7% | 21,4 pkt proc. |
| język polski | 69,7% | 54,4% | 15,3 pkt proc. |
| język angielski | 89,4% | 83,5% | 5,9 pkt proc. |
| język angielski | 75,6% | 70,4% | 5,2 pkt proc. |
| język angielski | 82,7% | 86,2% | 3,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 12,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 133 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.