Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 czy TECHNIKUM NR 2? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 25 | 33,1% Me: 32% · σ: 14,5% · Mo: 20% | 1485 | 6 | 7 | 42,6% Me: 45% · σ: 17,8% · Mo: 20% | 913 | 4 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 103 | 77,9% Me: 85% · σ: 20,9% · Mo: 95% | 1634 | 5 | 15 | 76,2% Me: 83% · σ: 20,1% · Mo: 77% | 1810 | 7 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 80 | 63,7% Me: 67% · σ: 24,1% · Mo: 87% | 1986 | 5 | 11 | 59,8% Me: 55% · σ: 17,1% · Mo: -% | 2386 | 7 |
| język angielski ustny (M) | 103 | 76,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1989 | 6 | 15 | 71,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2689 | 7 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 104 | 53,0% Me: 55% · σ: 13,2% · Mo: 58% | 2309 | 6 | 15 | 45,4% Me: 50% · σ: 16,3% · Mo: 28% | 3320 | 9 |
| język polski ustny (M) | 104 | 63,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2411 | 6 | 15 | 63,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2521 | 7 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 104 | 55,3% Me: 53% · σ: 19,3% · Mo: 48% | 1645 | 7 | 15 | 40,5% Me: 38% · σ: 11,9% · Mo: 34% | 3122 | 9 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (92,3% vs 80%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM NR 2 w 1.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 1 | TECHNIKUM NR 2 | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 55,3% | 40,5% | 14,7 pkt proc. |
| geografia | 33,1% | 42,6% | 9,5 pkt proc. |
| język polski | 53,0% | 45,4% | 7,6 pkt proc. |
| język angielski | 76,9% | 71,5% | 5,4 pkt proc. |
| język angielski | 63,7% | 59,8% | 3,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 12,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 14,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 104 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.