Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 94,4%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 25 | 33,1% Me: 32% · σ: 14,5% · Mo: 20% | 1485 | 6 | 37 | 42,9% Me: 41% · σ: 19,8% · Mo: 33% | 898 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 103 | 77,9% Me: 85% · σ: 20,9% · Mo: 95% | 1634 | 5 | 177 | 84,0% Me: 92% · σ: 18,7% · Mo: 97% | 1060 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 80 | 63,7% Me: 67% · σ: 24,1% · Mo: 87% | 1986 | 5 | 80 | 69,8% Me: 76% · σ: 21,7% · Mo: 90% | 1354 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 103 | 76,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1989 | 6 | 177 | 78,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1765 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 104 | 53,0% Me: 55% · σ: 13,2% · Mo: 58% | 2309 | 6 | 179 | 58,7% Me: 58% · σ: 14,6% · Mo: 53% | 1547 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 9 | 44,6% Me: 46% · σ: 24,6% · Mo: 46% | 915 | 1 | 54 | 38,5% Me: 35,5% · σ: 24,9% · Mo: 3% | 1197 | 3 |
| język polski ustny (M) | 104 | 63,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2411 | 6 | 177 | 70,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1669 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 104 | 55,3% Me: 53% · σ: 19,3% · Mo: 48% | 1645 | 7 | 179 | 58,5% Me: 58% · σ: 21,5% · Mo: 80% | 1406 | 5 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 17 | 14,8% Me: 14% · σ: 11,1% · Mo: 4% | 1698 | 4 | 30 | 26,3% Me: 23% · σ: 18,1% · Mo: 2% | 1107 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA ma wyższą zdawalność ogólną (94,4% vs 92,3%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA w 8.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 1 | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 14,8% | 26,3% | 11,5 pkt proc. |
| geografia | 33,1% | 42,9% | 9,8 pkt proc. |
| język angielski | 63,7% | 69,8% | 6,1 pkt proc. |
| język polski | 63,9% | 70,1% | 6,1 pkt proc. |
| język polski | 44,6% | 38,5% | 6,1 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 11,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 30 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.