Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM vs LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 67822)

TECHNIKUM

📍 Grodzisk Mazowiecki | Zdawalność: 97,0%

SZKOŁA B (RSPO: 68380)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Grodzisk Mazowiecki | Zdawalność: 98,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 22% Me: 16% · σ: 15,9% · Mo: 12% 1704 4 38 33,0% 🏆 Me: 32% · σ: 17,7% · Mo: 38% 1121 3
geografia poziom rozszerzony (M) 15 26,7% Me: 27% · σ: 9,7% · Mo: 12% 2073 5 24 46,6% 🏆 Me: 47,5% · σ: 20,4% · Mo: 38% 725 1
historia poziom rozszerzony (M) 7 39% Me: 37% · σ: 11,1% · Mo: 37% 845 3 10 58,8% 🏆 Me: 64% · σ: 21,6% · Mo: 65% 298 1
język angielski poziom podstawowy (M) 101 77,6% Me: 85% · σ: 20,2% · Mo: 97% 1661 4 122 82,8% 🏆 Me: 90% · σ: 16,7% · Mo: 97% 1171 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 85 62,2% Me: 67% · σ: 25,1% · Mo: 88% 2106 5 104 69,3% 🏆 Me: 73% · σ: 20,6% · Mo: 75% 1417 3
język angielski ustny (M) 100 80,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1564 3 122 81,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1395 2
język polski poziom podstawowy (M) 102 57,0% Me: 57% · σ: 13,4% · Mo: 57% 1792 3 122 68,7% 🏆 Me: 70% · σ: 12,3% · Mo: 57% 517 1
język polski poziom rozszerzony (M) 6 57,7% 🏆 Me: 68,5% · σ: 31,5% · Mo: -% 415 2 35 56,4% Me: 51,5% · σ: 25,9% · Mo: 29% 451 3
język polski ustny (M) 101 63,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2467 3 122 71,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1516 2
matematyka poziom podstawowy (M) 102 52,6% Me: 52% · σ: 19,5% · Mo: 40% 1887 4 122 64,8% 🏆 Me: 64% · σ: 19,3% · Mo: 54% 1020 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 27 10,1% Me: 2% · σ: 14,7% · Mo: 0% 1978 3 13 50,2% 🏆 Me: 56% · σ: 21,8% · Mo: 38% 332 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (98,4% vs 97,0%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM wypada lepiej w 1, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 10.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
matematyka 10,1% 50,2% 40,0 pkt proc.
geografia 26,7% 46,6% 19,9 pkt proc.
historia 39% 58,8% 19,8 pkt proc.
matematyka 52,6% 64,8% 12,2 pkt proc.
język polski 57,0% 68,7% 11,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 40,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 27 osób w szkole A i 13 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.