Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU czy TECHNIKUM NR 4 W PRZEMYŚLU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 6491)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU

📍 Przemyśl | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 9428)

TECHNIKUM NR 4 W PRZEMYŚLU

📍 Przemyśl | Zdawalność: 94,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 36 49,2% 🏆 Me: 47,5% · σ: 20,4% · Mo: 73% 632 1 10 26,7% Me: 26,5% · σ: 13,8% · Mo: -% 2076 6
język angielski poziom podstawowy (M) 224 87,5% 🏆 Me: 93% · σ: 14,3% · Mo: 98% 747 1 75 73,0% Me: 80% · σ: 23,2% · Mo: 97% 2174 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 187 76,3% 🏆 Me: 83% · σ: 19,2% · Mo: 93% 770 2 52 69,3% Me: 75% · σ: 21,2% · Mo: 90% 1414 5
język angielski ustny (M) 224 91,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 390 2 75 76,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2069 6
język polski poziom podstawowy (M) 228 65,3% 🏆 Me: 65% · σ: 13,4% · Mo: 60% 821 1 75 54,2% Me: 57% · σ: 13,2% · Mo: 43% 2138 10
język polski ustny (M) 228 86,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 226 1 75 78,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 760 5
matematyka poziom podstawowy (M) 228 73,2% 🏆 Me: 74% · σ: 20,0% · Mo: 96% 541 2 75 59,9% Me: 58% · σ: 20,7% · Mo: 60% 1295 7
matematyka poziom rozszerzony (M) 119 42,9% 🏆 Me: 38% · σ: 26,8% · Mo: 14% 537 2 20 29,7% Me: 25% · σ: 20,6% · Mo: 20% 981 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 94,7%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 4 W PRZEMYŚLU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU TECHNIKUM NR 4 W PRZEMYŚLU Różnica
geografia 49,2% 26,7% 22,5 pkt proc.
język angielski 91,5% 76,4% 15,1 pkt proc.
język angielski 87,5% 73,0% 14,5 pkt proc.
matematyka 73,2% 59,9% 13,3 pkt proc.
matematyka 42,9% 29,7% 13,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 5,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 36 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.