Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU i TECHNIKUM NR 2 W PRZEMYŚLU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 6491)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU

📍 Przemyśl | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 8702)

TECHNIKUM NR 2 W PRZEMYŚLU

📍 Przemyśl | Zdawalność: 94,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 36 49,2% 🏆 Me: 47,5% · σ: 20,4% · Mo: 73% 632 1 8 44,6% Me: 47% · σ: 16,2% · Mo: 47% 825 3
język angielski poziom podstawowy (M) 224 87,5% 🏆 Me: 93% · σ: 14,3% · Mo: 98% 747 1 55 68,2% Me: 70% · σ: 24,6% · Mo: 70% 2698 10
język angielski poziom rozszerzony (M) 187 76,3% 🏆 Me: 83% · σ: 19,2% · Mo: 93% 770 2 29 66,8% Me: 73% · σ: 24,4% · Mo: 53% 1659 6
język angielski ustny (M) 224 91,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 390 2 55 73,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2466 9
język polski poziom podstawowy (M) 228 65,3% 🏆 Me: 65% · σ: 13,4% · Mo: 60% 821 1 56 55,9% Me: 54% · σ: 14,0% · Mo: 52% 1932 8
język polski ustny (M) 228 86,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 226 1 56 63,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2446 13
matematyka poziom podstawowy (M) 228 73,2% 🏆 Me: 74% · σ: 20,0% · Mo: 96% 541 2 56 65,4% Me: 68% · σ: 19,8% · Mo: 68% 982 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 119 42,9% 🏆 Me: 38% · σ: 26,8% · Mo: 14% 537 2 13 26,5% Me: 16% · σ: 22,4% · Mo: 14% 1102 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 94,6%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 2 W PRZEMYŚLU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU TECHNIKUM NR 2 W PRZEMYŚLU Różnica
język polski 86,4% 63,7% 22,7 pkt proc.
język angielski 87,5% 68,2% 19,3 pkt proc.
język angielski 91,5% 73,2% 18,2 pkt proc.
matematyka 42,9% 26,5% 16,4 pkt proc.
język angielski 76,3% 66,8% 9,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 5,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 228 osób w szkole A i 56 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.