Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PRZEMYŚLU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 6491)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU

📍 Przemyśl | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 8229)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PRZEMYŚLU

📍 Przemyśl | Zdawalność: 92,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 66 54,4% 🏆 Me: 57% · σ: 19,0% · Mo: 65% 332 1 5 22,8% Me: 22% · σ: 6,4% · Mo: 22% 1659 4
język angielski poziom podstawowy (M) 224 87,5% 🏆 Me: 93% · σ: 14,3% · Mo: 98% 747 1 13 86,1% Me: 88% · σ: 10,0% · Mo: 93% 868 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 187 76,3% 🏆 Me: 83% · σ: 19,2% · Mo: 93% 770 2 13 59,2% Me: 62% · σ: 19,5% · Mo: -% 2443 9
język angielski ustny (M) 224 91,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 390 2 13 95,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 123 1
język polski poziom podstawowy (M) 228 65,3% 🏆 Me: 65% · σ: 13,4% · Mo: 60% 821 1 13 56,2% Me: 55% · σ: 14,1% · Mo: -% 1898 7
język polski ustny (M) 228 86,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 226 1 13 76,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 945 7
matematyka poziom podstawowy (M) 228 73,2% 🏆 Me: 74% · σ: 20,0% · Mo: 96% 541 2 13 59,2% Me: 60% · σ: 21,4% · Mo: 74% 1342 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 119 42,9% 🏆 Me: 38% · σ: 26,8% · Mo: 14% 537 2 5 18,4% Me: 4% · σ: 22,7% · Mo: 4% 1460 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 92,3%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU wypada lepiej w 7, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PRZEMYŚLU w 1.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W PRZEMYŚLU III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PRZEMYŚLU Różnica
biologia 54,4% 22,8% 31,6 pkt proc.
matematyka 42,9% 18,4% 24,5 pkt proc.
język angielski 76,3% 59,2% 17,0 pkt proc.
matematyka 73,2% 59,2% 14,0 pkt proc.
język polski 86,4% 76,7% 9,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 7,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 66 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.