Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HUGONA KOŁŁĄTAJA czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Wałbrzych | Zdawalność: 99,2%
📍 Wałbrzych | Zdawalność: 94,9%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 31 | 68,8% Me: 68% · σ: 16,9% · Mo: 73% | 66 | 1 | 37 | 37,1% Me: 37% · σ: 17,7% · Mo: 13% | 947 | 3 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 26 | 57,7% Me: 60% · σ: 22,1% · Mo: 40% | 149 | 1 | 13 | 32,6% Me: 35% · σ: 15,3% · Mo: 12% | 711 | 3 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 19 | 64,5% Me: 67% · σ: 21,1% · Mo: 83% | 80 | 1 | 6 | 38% Me: 34% · σ: 17,0% · Mo: -% | 461 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 22 | 58,6% Me: 60% · σ: 14,2% · Mo: 60% | 327 | 1 | 26 | 33,8% Me: 32% · σ: 13,9% · Mo: 25% | 1438 | 3 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 8 | 85,1% Me: 90% · σ: 16,6% · Mo: -% | 7 | 1 | 18 | 38,4% Me: 34,5% · σ: 19,5% · Mo: 37% | 860 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 114 | 91,0% Me: 94% · σ: 9,9% · Mo: 98% | 439 | 1 | 157 | 83,2% Me: 88% · σ: 17,0% · Mo: 95% | 1115 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 101 | 81,3% Me: 87% · σ: 15,6% · Mo: 95% | 414 | 1 | 104 | 76,8% Me: 82% · σ: 14,7% · Mo: 83% | 729 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 114 | 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 942 | 2 | 157 | 79,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1677 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 120 | 67,6% Me: 67% · σ: 15,3% · Mo: 55% | 604 | 2 | 159 | 57,9% Me: 58% · σ: 14,9% · Mo: 53% | 1659 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 29 | 43,6% Me: 46% · σ: 30,3% · Mo: 3% | 960 | 2 | 49 | 30,5% Me: 29% · σ: 21,7% · Mo: 3% | 1520 | 3 |
| język polski ustny (M) | 120 | 84,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 327 | 2 | 159 | 82,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 430 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 120 | 82,1% Me: 88% · σ: 17,2% · Mo: 94% | 202 | 1 | 159 | 58,7% Me: 60% · σ: 19,3% · Mo: 62% | 1391 | 3 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 54 | 70,4% Me: 70% · σ: 15,4% · Mo: 62% | 38 | 1 | 32 | 22,9% Me: 19% · σ: 17,2% · Mo: 14% | 1237 | 3 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 15 | 71,7% Me: 70% · σ: 15,2% · Mo: 62% | 83 | 1 | 14 | 36,7% Me: 26% · σ: 25,5% · Mo: 12% | 622 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HUGONA KOŁŁĄTAJA ma wyższą zdawalność ogólną (99,2% vs 94,9%).
Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HUGONA KOŁŁĄTAJA wypada lepiej w 14, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA w 0.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HUGONA KOŁŁĄTAJA | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 70,4% | 22,9% | 47,4 pkt proc. |
| historia | 85,1% | 38,4% | 46,7 pkt proc. |
| wiedza o społeczeństwie | 71,7% | 36,7% | 35,0 pkt proc. |
| biologia | 68,8% | 37,1% | 31,7 pkt proc. |
| fizyka | 64,5% | 38% | 26,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 47,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 54 osób w szkole A i 32 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.