Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 62067)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU

📍 Mielec | Zdawalność: 99,6%

SZKOŁA B (RSPO: 86577)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Mielec | Zdawalność: 84,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 96 55,4% 🏆 Me: 55% · σ: 18,8% · Mo: 62% 305 1 19 25,9% Me: 23% · σ: 11,9% · Mo: 17% 1471 4
geografia poziom rozszerzony (M) 46 53,5% 🏆 Me: 57% · σ: 19,0% · Mo: 65% 488 1 34 32,6% Me: 32,5% · σ: 13,5% · Mo: 18% 1535 8
historia poziom rozszerzony (M) 15 62,5% 🏆 Me: 73% · σ: 25,4% · Mo: 85% 211 1 12 32,2% Me: 31% · σ: 17,7% · Mo: 15% 999 6
język angielski poziom podstawowy (M) 232 92,5% 🏆 Me: 95% · σ: 9,2% · Mo: 97% 314 1 91 76,3% Me: 82% · σ: 18,9% · Mo: 92% 1790 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 211 82,5% 🏆 Me: 88% · σ: 16,1% · Mo: 97% 349 1 80 58,3% Me: 58% · σ: 21,3% · Mo: 47% 2542 8
język angielski ustny (M) 231 85,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 967 1 91 74,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2259 6
język polski poziom podstawowy (M) 233 71,2% 🏆 Me: 72% · σ: 13,1% · Mo: 65% 320 1 91 61,9% Me: 63% · σ: 17,0% · Mo: 62% 1174 3
język polski poziom rozszerzony (M) 52 43,5% 🏆 Me: 47,5% · σ: 26,1% · Mo: 3% 961 1 30 33,3% Me: 30% · σ: 26,8% · Mo: 0% 1404 4
język polski ustny (M) 233 80,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 633 2 91 66,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2074 7
matematyka poziom podstawowy (M) 233 81,9% 🏆 Me: 88% · σ: 16,3% · Mo: 98% 207 1 91 43,7% Me: 44% · σ: 16,9% · Mo: 26% 2800 11
matematyka poziom rozszerzony (M) 135 49,2% 🏆 Me: 47% · σ: 22,4% · Mo: 38% 352 1 6 5% Me: 3% · σ: 6,9% · Mo: 0% 2251 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 84,6%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU wypada lepiej w 11, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
matematyka 49,2% 5% 44,2 pkt proc.
matematyka 81,9% 43,7% 38,2 pkt proc.
historia 62,5% 32,2% 30,2 pkt proc.
biologia 55,4% 25,9% 29,5 pkt proc.
język angielski 82,5% 58,3% 24,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 15,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 44,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 135 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.