Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU i TECHNIKUM NR 3 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 62067)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU

📍 Mielec | Zdawalność: 99,6%

SZKOŁA B (RSPO: 86576)

TECHNIKUM NR 3

📍 Mielec | Zdawalność: 93,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 96 55,4% 🏆 Me: 55% · σ: 18,8% · Mo: 62% 305 1 5 18,8% Me: 12% · σ: 13,3% · Mo: -% 1922 7
fizyka poziom rozszerzony (M) 60 60,0% 🏆 Me: 63% · σ: 22,3% · Mo: 80% 141 1 21 12% Me: 8% · σ: 9,8% · Mo: 3% 807 3
geografia poziom rozszerzony (M) 46 53,5% 🏆 Me: 57% · σ: 19,0% · Mo: 65% 488 1 26 34,9% Me: 32,5% · σ: 14,3% · Mo: 33% 1353 6
historia poziom rozszerzony (M) 15 62,5% 🏆 Me: 73% · σ: 25,4% · Mo: 85% 211 1 5 40% Me: 43% · σ: 19,1% · Mo: -% 813 3
informatyka poziom rozszerzony (M) 12 65,3% 🏆 Me: 70% · σ: 19,3% · Mo: 90% 32 1 30 32,9% Me: 31% · σ: 22,4% · Mo: 10% 352 3
język angielski poziom podstawowy (M) 232 92,5% 🏆 Me: 95% · σ: 9,2% · Mo: 97% 314 1 181 77,7% Me: 85% · σ: 20,2% · Mo: 92% 1650 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 211 82,5% 🏆 Me: 88% · σ: 16,1% · Mo: 97% 349 1 139 67,9% Me: 73% · σ: 23,1% · Mo: 92% 1550 5
język angielski ustny (M) 231 85,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 967 1 181 75,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2169 5
język polski poziom podstawowy (M) 233 71,2% 🏆 Me: 72% · σ: 13,1% · Mo: 65% 320 1 181 57,3% Me: 57% · σ: 13,1% · Mo: 58% 1739 5
język polski poziom rozszerzony (M) 52 43,5% 🏆 Me: 47,5% · σ: 26,1% · Mo: 3% 961 1 9 34,7% Me: 29% · σ: 24,9% · Mo: -% 1340 3
język polski ustny (M) 233 80,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 633 2 181 63,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2470 9
matematyka poziom podstawowy (M) 233 81,9% 🏆 Me: 88% · σ: 16,3% · Mo: 98% 207 1 181 60,8% Me: 60% · σ: 22,2% · Mo: 46% 1236 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 135 49,2% 🏆 Me: 47% · σ: 22,4% · Mo: 38% 352 1 92 18,6% Me: 12% · σ: 19,8% · Mo: 4% 1449 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 93,9%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU wypada lepiej w 13, a TECHNIKUM NR 3 w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU TECHNIKUM NR 3 Różnica
fizyka 60,0% 12% 48,0 pkt proc.
biologia 55,4% 18,8% 36,6 pkt proc.
informatyka 65,3% 32,9% 32,4 pkt proc.
matematyka 49,2% 18,6% 30,6 pkt proc.
historia 62,5% 40% 22,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 5,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 48,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 60 osób w szkole A i 21 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.