Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU czy V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W MIELCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 62067)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU

📍 Mielec | Zdawalność: 99,6%

SZKOŁA B (RSPO: 72029)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W MIELCU

📍 Mielec | Zdawalność: 97,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 96 55,4% 🏆 Me: 55% · σ: 18,8% · Mo: 62% 305 1 29 24,2% Me: 20% · σ: 15,5% · Mo: 12% 1579 5
geografia poziom rozszerzony (M) 46 53,5% 🏆 Me: 57% · σ: 19,0% · Mo: 65% 488 1 17 48,2% Me: 47% · σ: 15,2% · Mo: 25% 659 2
historia poziom rozszerzony (M) 15 62,5% 🏆 Me: 73% · σ: 25,4% · Mo: 85% 211 1 17 33,9% Me: 27% · σ: 23,0% · Mo: 25% 968 5
język angielski poziom podstawowy (M) 232 92,5% 🏆 Me: 95% · σ: 9,2% · Mo: 97% 314 1 88 85,1% Me: 92% · σ: 16,3% · Mo: 92% 948 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 211 82,5% 🏆 Me: 88% · σ: 16,1% · Mo: 97% 349 1 77 73,3% Me: 77% · σ: 19,3% · Mo: 70% 1021 3
język angielski ustny (M) 231 85,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 967 1 88 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1112 2
język polski poziom podstawowy (M) 233 71,2% 🏆 Me: 72% · σ: 13,1% · Mo: 65% 320 1 89 59,6% Me: 58% · σ: 15,0% · Mo: 60% 1433 4
język polski poziom rozszerzony (M) 52 43,5% 🏆 Me: 47,5% · σ: 26,1% · Mo: 3% 961 1 31 25,0% Me: 20% · σ: 22,8% · Mo: 3% 1720 6
język polski ustny (M) 233 80,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 633 2 89 75,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1067 4
matematyka poziom podstawowy (M) 233 81,9% 🏆 Me: 88% · σ: 16,3% · Mo: 98% 207 1 89 58,3% Me: 58% · σ: 17,1% · Mo: 50% 1424 4
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 7 60,9% 🏆 Me: 70% · σ: 25,9% · Mo: 70% 209 1 7 50,9% Me: 50% · σ: 15,3% · Mo: -% 352 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 97,8%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU wypada lepiej w 11, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W MIELCU w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W MIELCU V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W MIELCU Różnica
biologia 55,4% 24,2% 31,2 pkt proc.
historia 62,5% 33,9% 28,5 pkt proc.
matematyka 81,9% 58,3% 23,6 pkt proc.
język polski 43,5% 25,0% 18,5 pkt proc.
język polski 71,2% 59,6% 11,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 96 osób w szkole A i 29 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.