Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 2 czy TECHNIKUM ZDZ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 61014)

TECHNIKUM NR 2

📍 Biała Podlaska | Zdawalność: 72,1%

SZKOŁA B (RSPO: 91373)

TECHNIKUM ZDZ

📍 Biała Podlaska | Zdawalność: 50%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 7 16,1% 🏆 Me: 15% · σ: 5,1% · Mo: 13% 2121 7 5 14,2% Me: 7% · σ: 13,0% · Mo: 7% 2238 8
geografia poziom rozszerzony (M) 15 20,5% Me: 13% · σ: 17,5% · Mo: 7% 2634 6 9 26,9% 🏆 Me: 22% · σ: 12,0% · Mo: 17% 2061 5
język angielski poziom podstawowy (M) 67 59,0% 🏆 Me: 57% · σ: 26,6% · Mo: 27% 3592 7 31 57,0% Me: 63% · σ: 28,9% · Mo: 22% 3753 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 42 43,4% Me: 45% · σ: 28,0% · Mo: 23% 3786 9 18 48,7% 🏆 Me: 53% · σ: 26,1% · Mo: 8% 3437 7
język angielski ustny (M) 67 67,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3163 8 31 68,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3025 7
język polski poziom podstawowy (M) 69 48,6% 🏆 Me: 47% · σ: 16,5% · Mo: 47% 2897 5 32 44,7% Me: 45% · σ: 21,2% · Mo: 62% 3395 8
język polski ustny (M) 69 53,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3630 6 32 47,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4073 8
matematyka poziom podstawowy (M) 69 40,5% 🏆 Me: 36% · σ: 20,7% · Mo: 26% 3128 6 32 31,9% Me: 27% · σ: 18,9% · Mo: 42% 3801 8

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 2 ma wyższą zdawalność ogólną (72,1% vs 50%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 wypada lepiej w 5, a TECHNIKUM ZDZ w 3.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 TECHNIKUM ZDZ Różnica
matematyka 40,5% 31,9% 8,5 pkt proc.
geografia 20,5% 26,9% 6,4 pkt proc.
język polski 53,7% 47,9% 5,8 pkt proc.
język angielski 43,4% 48,7% 5,3 pkt proc.
język polski 48,6% 44,7% 3,9 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: matematyka poziom rozszerzony (M), wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 22,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 8,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 69 osób w szkole A i 32 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.