Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA vs TECHNIKUM NR 1. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 61001)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA

📍 Biała Podlaska | Zdawalność: 94,3%

SZKOŁA B (RSPO: 61008)

TECHNIKUM NR 1

📍 Biała Podlaska | Zdawalność: 79,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 41 26,9% 🏆 Me: 20% · σ: 16,6% · Mo: 13% 1411 4 23 22,6% Me: 18% · σ: 14,6% · Mo: 18% 1674 6
fizyka poziom rozszerzony (M) 9 22,1% 🏆 Me: 15% · σ: 16,6% · Mo: 7% 690 4 6 12,8% Me: 8% · σ: 9,2% · Mo: 5% 795 5
geografia poziom rozszerzony (M) 70 32,8% 🏆 Me: 30% · σ: 18,4% · Mo: 15% 1515 3 48 20,1% Me: 17,5% · σ: 13,5% · Mo: 17% 2659 7
język angielski poziom podstawowy (M) 218 80,2% 🏆 Me: 87% · σ: 19,8% · Mo: 95% 1415 4 183 64,2% Me: 67% · σ: 26,0% · Mo: 87% 3116 6
język angielski poziom rozszerzony (M) 184 65,2% 🏆 Me: 70% · σ: 23,3% · Mo: 85% 1833 4 105 57,9% Me: 63% · σ: 27,0% · Mo: 90% 2587 6
język angielski ustny (M) 218 78,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1827 4 182 60,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3845 9
język polski poziom podstawowy (M) 228 61,1% 🏆 Me: 62,5% · σ: 14,8% · Mo: 70% 1266 4 195 48,5% Me: 50% · σ: 15,4% · Mo: 50% 2915 6
język polski ustny (M) 228 71,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1560 4 194 54,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3524 5
język rosyjski poziom podstawowy (M) 7 74% 🏆 Me: 77% · σ: 15,9% · Mo: -% 39 1 11 40,7% Me: 32% · σ: 20,5% · Mo: 32% 62 3
język rosyjski poziom rozszerzony (M) 8 59,4% 🏆 Me: 60% · σ: 25,0% · Mo: -% 95 1 7 36% Me: 27% · σ: 27,7% · Mo: 15% 102 3
język rosyjski ustny (M) 7 70,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 58 2 11 43,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 73 3
matematyka poziom podstawowy (M) 228 56,0% 🏆 Me: 55% · σ: 19,9% · Mo: 52% 1595 4 195 50,6% Me: 48% · σ: 22,8% · Mo: 30% 2086 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 51 24,3% 🏆 Me: 22% · σ: 16,2% · Mo: 6% 1192 4 43 22,1% Me: 16% · σ: 21,9% · Mo: 0% 1274 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA ma wyższą zdawalność ogólną (94,3% vs 79,4%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA wypada lepiej w 13, a TECHNIKUM NR 1 w 0.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA TECHNIKUM NR 1 Różnica
język rosyjski 74% 40,7% 33,3 pkt proc.
język rosyjski 70,6% 43,7% 26,8 pkt proc.
język rosyjski 59,4% 36% 23,4 pkt proc.
język angielski 78,1% 60,5% 17,6 pkt proc.
język polski 71,0% 54,7% 16,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 14,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język rosyjski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 33,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 11 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.