Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII PLATER? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 61001)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA

📍 Biała Podlaska | Zdawalność: 94,3%

SZKOŁA B (RSPO: 60994)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII PLATER

📍 Biała Podlaska | Zdawalność: 95,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 41 26,9% Me: 20% · σ: 16,6% · Mo: 13% 1411 4 32 40,8% 🏆 Me: 37% · σ: 22,0% · Mo: 37% 803 3
chemia poziom rozszerzony (M) 8 12,7% Me: 15% · σ: 6,2% · Mo: 8% 1150 4 16 41,8% 🏆 Me: 45% · σ: 23,6% · Mo: -% 458 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 9 22,1% Me: 15% · σ: 16,6% · Mo: 7% 690 4 18 24,3% 🏆 Me: 16% · σ: 22,2% · Mo: 5% 669 3
geografia poziom rozszerzony (M) 70 32,8% Me: 30% · σ: 18,4% · Mo: 15% 1515 3 87 40,7% 🏆 Me: 38% · σ: 20,3% · Mo: 23% 1000 2
historia poziom rozszerzony (M) 8 39,1% 🏆 Me: 32,5% · σ: 15,8% · Mo: 27% 842 2 14 28,4% Me: 30% · σ: 15,3% · Mo: 10% 1072 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 5 68% 🏆 Me: 67% · σ: 9,8% · Mo: -% 367 2 8 58,9% Me: 60,5% · σ: 17,9% · Mo: 80% 433 3
język angielski poziom podstawowy (M) 218 80,2% Me: 87% · σ: 19,8% · Mo: 95% 1415 4 213 83,6% 🏆 Me: 90% · σ: 16,7% · Mo: 97% 1091 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 184 65,2% Me: 70% · σ: 23,3% · Mo: 85% 1833 4 184 67,8% 🏆 Me: 72% · σ: 21,7% · Mo: 90% 1561 3
język angielski ustny (M) 218 78,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1827 4 213 88,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 655 3
język polski poziom podstawowy (M) 228 61,1% Me: 62,5% · σ: 14,8% · Mo: 70% 1266 4 218 61,8% 🏆 Me: 63% · σ: 15,7% · Mo: 70% 1186 3
język polski poziom rozszerzony (M) 48 49,1% Me: 51% · σ: 28,0% · Mo: 34% 721 3 35 50,2% 🏆 Me: 37% · σ: 24,1% · Mo: 37% 680 2
język polski ustny (M) 228 71,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1560 4 218 73,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1309 3
język rosyjski poziom podstawowy (M) 7 74% 🏆 Me: 77% · σ: 15,9% · Mo: -% 39 1 5 73,6% Me: 70% · σ: 15,7% · Mo: -% 40 2
język rosyjski poziom rozszerzony (M) 8 59,4% 🏆 Me: 60% · σ: 25,0% · Mo: -% 95 1 8 51,6% Me: 49,5% · σ: 17,3% · Mo: 47% 100 2
język rosyjski ustny (M) 7 70,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 58 2 5 80,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 46 1
matematyka poziom podstawowy (M) 228 56,0% Me: 55% · σ: 19,9% · Mo: 52% 1595 4 218 62,8% 🏆 Me: 62% · σ: 22,7% · Mo: 42% 1122 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 51 24,3% Me: 22% · σ: 16,2% · Mo: 6% 1192 4 85 29,4% 🏆 Me: 22% · σ: 24,3% · Mo: 8% 992 3
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 24 41,1% 🏆 Me: 36% · σ: 18,0% · Mo: 36% 540 2 19 38,3% Me: 32% · σ: 18,4% · Mo: 12% 593 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII PLATER ma wyższą zdawalność ogólną (95,4% vs 94,3%).

Spośród 18 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA wypada lepiej w 5, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII PLATER w 13.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EMILII PLATER Różnica
chemia 12,7% 41,8% 29,0 pkt proc.
biologia 26,9% 40,8% 13,9 pkt proc.
historia 39,1% 28,4% 10,7 pkt proc.
język angielski 78,1% 88,6% 10,5 pkt proc.
język rosyjski 70,6% 80,8% 10,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 29,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 8 osób w szkole A i 16 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.