Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚREMIE TECHNIKUM NR 3 W ŚREMIE vs ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 7 16,9% Me: 17% · σ: 4,1% · Mo: 13% 2065 5 7 18,6% 🏆 Me: 17% · σ: 9,3% · Mo: 10% 1938 4
język angielski poziom podstawowy (M) 58 63,5% Me: 62,5% · σ: 24,5% · Mo: 58% 3196 6 110 78,5% 🏆 Me: 85% · σ: 18,3% · Mo: 90% 1576 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 23 57,9% Me: 63% · σ: 28,6% · Mo: 63% 2592 4 96 66,1% 🏆 Me: 67% · σ: 21,8% · Mo: 92% 1738 2
język angielski ustny (M) 58 67,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3206 6 110 86,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 904 2
język polski poziom podstawowy (M) 58 48,4% Me: 48% · σ: 12,9% · Mo: 45% 2921 4 110 60,3% 🏆 Me: 60% · σ: 16,2% · Mo: 67% 1340 2
język polski ustny (M) 58 64,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2356 4 110 69,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1752 3
matematyka poziom podstawowy (M) 58 45,9% Me: 44% · σ: 19,0% · Mo: 58% 2553 4 110 54,5% 🏆 Me: 50% · σ: 18,8% · Mo: 40% 1715 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 10 10,4% 🏆 Me: 9% · σ: 8,2% · Mo: 4% 1953 2 26 9,3% Me: 5% · σ: 10,5% · Mo: 0% 2021 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE ma wyższą zdawalność ogólną (98,2% vs 74,1%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚREMIE TECHNIKUM NR 3 W ŚREMIE wypada lepiej w 1, a ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE w 7.

Największe różnice

Przedmiot ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŚREMIE TECHNIKUM NR 3 W ŚREMIE ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE TECHNIKUM NR 1 IM. CYRYLA RATAJSKIEGO W ŚREMIE Różnica
język angielski 67,5% 86,1% 18,6 pkt proc.
język angielski 63,5% 78,5% 15,0 pkt proc.
język polski 48,4% 60,3% 11,9 pkt proc.
matematyka 45,9% 54,5% 8,5 pkt proc.
język angielski 57,9% 66,1% 8,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 24,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 18,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 58 osób w szkole A i 110 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.