Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W LEGNICY czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W LEGNICY? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 6051)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W LEGNICY

📍 Legnica | Zdawalność: 70,6%

SZKOŁA B (RSPO: 11633)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W LEGNICY

📍 Legnica | Zdawalność: 99,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 6 27,7% Me: 31% · σ: 12,3% · Mo: -% 1359 5 72 54,0% 🏆 Me: 57,5% · σ: 20,4% · Mo: 47% 346 1
geografia poziom rozszerzony (M) 5 48% Me: 53% · σ: 19,7% · Mo: -% 670 4 55 54,3% 🏆 Me: 55% · σ: 17,6% · Mo: 30% 459 2
język angielski poziom podstawowy (M) 13 75,7% Me: 75% · σ: 15,2% · Mo: 60% 1872 10 228 92,3% 🏆 Me: 95% · σ: 9,7% · Mo: 97% 326 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 7 66% Me: 77% · σ: 24,5% · Mo: 95% 1747 8 203 83,5% 🏆 Me: 88% · σ: 14,1% · Mo: 97% 305 1
język angielski ustny (M) 13 68,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3072 13 228 92,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 315 2
język polski poziom podstawowy (M) 17 37,3% Me: 38% · σ: 10,8% · Mo: 27% 3984 16 231 74,1% 🏆 Me: 75% · σ: 12,2% · Mo: 77% 168 1
język polski ustny (M) 17 91,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 63 1 231 85,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 268 2
matematyka poziom podstawowy (M) 17 39,9% Me: 36% · σ: 19,0% · Mo: 36% 3182 12 231 76,0% 🏆 Me: 80% · σ: 18,9% · Mo: 100% 422 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W LEGNICY ma wyższą zdawalność ogólną (99,6% vs 70,6%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W LEGNICY wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W LEGNICY w 7.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W LEGNICY II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W LEGNICY Różnica
język polski 37,3% 74,1% 36,8 pkt proc.
matematyka 39,9% 76,0% 36,1 pkt proc.
biologia 27,7% 54,0% 26,3 pkt proc.
język angielski 68,5% 92,6% 24,2 pkt proc.
język angielski 66% 83,5% 17,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 29,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 36,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 231 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.