Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 4 W OSTROŁĘCE czy TECHNIKUM NR 2 W OSTROŁĘCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 59930)

TECHNIKUM NR 4 W OSTROŁĘCE

📍 Ostrołęka | Zdawalność: 87,5%

SZKOŁA B (RSPO: 58592)

TECHNIKUM NR 2 W OSTROŁĘCE

📍 Ostrołęka | Zdawalność: 84,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 18 50,4% 🏆 Me: 50% · σ: 18,7% · Mo: 35% 466 4 55 34,7% Me: 30% · σ: 23,9% · Mo: 7% 1041 7
geografia poziom rozszerzony (M) 37 47,7% 🏆 Me: 55% · σ: 28,3% · Mo: 12% 682 4 33 38,3% Me: 38% · σ: 19,0% · Mo: 32% 1146 8
język angielski poziom podstawowy (M) 121 62,3% Me: 68% · σ: 22,4% · Mo: 78% 3323 10 126 66,8% 🏆 Me: 70% · σ: 25,9% · Mo: 93% 2856 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 89 45,1% Me: 43% · σ: 28,6% · Mo: 7% 3678 11 67 52,6% 🏆 Me: 55% · σ: 26,5% · Mo: 57% 3132 9
język angielski ustny (M) 121 61,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3809 9 124 60,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3878 10
język polski poziom podstawowy (M) 121 49,4% Me: 50% · σ: 20,8% · Mo: 33% 2785 8 128 55,0% 🏆 Me: 60% · σ: 22,9% · Mo: 77% 2043 6
język polski poziom rozszerzony (M) 22 17,0% Me: 0% · σ: 27,6% · Mo: 0% 1964 8 8 41,9% 🏆 Me: 48,5% · σ: 34,2% · Mo: 0% 1031 4
język polski ustny (M) 120 46,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4155 11 127 52,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3721 8
matematyka poziom podstawowy (M) 121 58,3% 🏆 Me: 64% · σ: 26,1% · Mo: 72% 1422 7 128 56,8% Me: 60% · σ: 25,1% · Mo: 50% 1534 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 24 39,2% 🏆 Me: 47% · σ: 26,6% · Mo: 60% 649 3 19 7,5% Me: 0% · σ: 15,6% · Mo: 0% 2125 7
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) 10 49,4% 🏆 Me: 55% · σ: 30,2% · Mo: -% 4 1 6 19,3% Me: 10,5% · σ: 23,0% · Mo: 5% 127 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 4 W OSTROŁĘCE ma wyższą zdawalność ogólną (87,5% vs 84,8%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 4 W OSTROŁĘCE wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM NR 2 W OSTROŁĘCE w 5.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 4 W OSTROŁĘCE TECHNIKUM NR 2 W OSTROŁĘCE Różnica
matematyka 39,2% 7,5% 31,8 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 49,4% 19,3% 30,1 pkt proc.
język polski 17,0% 41,9% 24,8 pkt proc.
biologia 50,4% 34,7% 15,6 pkt proc.
geografia 47,7% 38,3% 9,4 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: chemia poziom rozszerzony (M), fizyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 2,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 24 osób w szkole A i 19 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.