Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 4 W OSTROŁĘCE i TECHNIKUM NR 3 W OSTROŁĘCE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 59930)

TECHNIKUM NR 4 W OSTROŁĘCE

📍 Ostrołęka | Zdawalność: 87,5%

SZKOŁA B (RSPO: 41103)

TECHNIKUM NR 3 W OSTROŁĘCE

📍 Ostrołęka | Zdawalność: 90,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 18 50,4% Me: 50% · σ: 18,7% · Mo: 35% 466 4 14 50,6% 🏆 Me: 58,5% · σ: 23,6% · Mo: -% 462 3
geografia poziom rozszerzony (M) 37 47,7% 🏆 Me: 55% · σ: 28,3% · Mo: 12% 682 4 19 45,5% Me: 48% · σ: 20,9% · Mo: 33% 778 5
język angielski poziom podstawowy (M) 121 62,3% Me: 68% · σ: 22,4% · Mo: 78% 3323 10 107 76,4% 🏆 Me: 85% · σ: 23,3% · Mo: 90% 1785 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 89 45,1% Me: 43% · σ: 28,6% · Mo: 7% 3678 11 96 64,1% 🏆 Me: 67% · σ: 24,8% · Mo: 60% 1942 5
język angielski ustny (M) 121 61,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3809 9 107 71,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2634 5
język polski poziom podstawowy (M) 121 49,4% Me: 50% · σ: 20,8% · Mo: 33% 2785 8 107 67,4% 🏆 Me: 73% · σ: 22,2% · Mo: 73% 627 4
język polski poziom rozszerzony (M) 22 17,0% Me: 0% · σ: 27,6% · Mo: 0% 1964 8 12 44,2% 🏆 Me: 48,5% · σ: 29,2% · Mo: 0% 927 3
język polski ustny (M) 120 46,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4155 11 107 57,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3293 6
matematyka poziom podstawowy (M) 121 58,3% Me: 64% · σ: 26,1% · Mo: 72% 1422 7 107 59,9% 🏆 Me: 62% · σ: 23,9% · Mo: 52% 1293 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 24 39,2% 🏆 Me: 47% · σ: 26,6% · Mo: 60% 649 3 31 22,8% Me: 18% · σ: 21,7% · Mo: 8% 1241 5
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) 10 49,4% 🏆 Me: 55% · σ: 30,2% · Mo: -% 4 1 9 26,7% Me: 30% · σ: 16,6% · Mo: 30% 67 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 3 W OSTROŁĘCE ma wyższą zdawalność ogólną (90,7% vs 87,5%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 4 W OSTROŁĘCE wypada lepiej w 3, a TECHNIKUM NR 3 W OSTROŁĘCE w 8.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 4 W OSTROŁĘCE TECHNIKUM NR 3 W OSTROŁĘCE Różnica
język polski 17,0% 44,2% 27,2 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 49,4% 26,7% 22,7 pkt proc.
język angielski 45,1% 64,1% 19,0 pkt proc.
język polski 49,4% 67,4% 17,9 pkt proc.
matematyka 39,2% 22,8% 16,4 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: chemia poziom rozszerzony (M), fizyka poziom rozszerzony (M), informatyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 3,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 27,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 22 osób w szkole A i 12 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.