Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BP. TEODORA KUBINY W WIELUNIU czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W WIELUNIU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 59688)

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BP. TEODORA KUBINY W WIELUNIU

📍 Wieluń | Zdawalność: 90,6%

SZKOŁA B (RSPO: 10213)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W WIELUNIU

📍 Wieluń | Zdawalność: 99,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 9 21,9% Me: 20% · σ: 6,6% · Mo: 20% 1710 3 90 45,7% 🏆 Me: 44,5% · σ: 20,9% · Mo: 23% 632 2
chemia poziom rozszerzony (M) 6 8,3% Me: 7,5% · σ: 5,9% · Mo: 3% 1218 3 27 44,3% 🏆 Me: 40% · σ: 20,5% · Mo: 40% 399 2
geografia poziom rozszerzony (M) 10 22,7% Me: 20% · σ: 11,6% · Mo: 15% 2467 5 94 51,4% 🏆 Me: 52% · σ: 21,5% · Mo: 52% 562 1
język angielski poziom podstawowy (M) 30 66,1% Me: 67,5% · σ: 22,0% · Mo: 43% 2928 5 331 84,1% 🏆 Me: 90% · σ: 16,6% · Mo: 98% 1051 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 15 59,8% Me: 58% · σ: 20,1% · Mo: -% 2387 4 268 72,2% 🏆 Me: 78% · σ: 20,8% · Mo: 82% 1118 2
język angielski ustny (M) 30 73,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2382 4 330 83,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1170 1
język polski poziom podstawowy (M) 32 60,3% Me: 62% · σ: 10,9% · Mo: 60% 1344 4 330 64,1% 🏆 Me: 65% · σ: 14,4% · Mo: 73% 941 2
język polski poziom rozszerzony (M) 10 29,2% Me: 27,5% · σ: 14,1% · Mo: 20% 1575 3 126 51,5% 🏆 Me: 51% · σ: 23,1% · Mo: 63% 624 2
język polski ustny (M) 32 65,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2212 2 330 65,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2271 3
matematyka poziom podstawowy (M) 32 42,6% Me: 38% · σ: 17,8% · Mo: 36% 2925 8 331 69,6% 🏆 Me: 72% · σ: 19,2% · Mo: 80% 743 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 12 29% Me: 24% · σ: 14,8% · Mo: 18% 774 3 19 59,9% 🏆 Me: 62% · σ: 24,6% · Mo: 40% 222 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W WIELUNIU ma wyższą zdawalność ogólną (99,4% vs 90,6%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BP. TEODORA KUBINY W WIELUNIU wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W WIELUNIU w 10.

Największe różnice

Przedmiot KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BP. TEODORA KUBINY W WIELUNIU II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W WIELUNIU Różnica
chemia 8,3% 44,3% 36,0 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 29% 59,9% 30,9 pkt proc.
geografia 22,7% 51,4% 28,7 pkt proc.
matematyka 42,6% 69,6% 27,0 pkt proc.
biologia 21,9% 45,7% 23,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 8,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 36,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 27 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.