Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ czy TECHNIKUM NR 3 W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 5961)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ

📍 Skarżysko-Kamienna | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 15287)

TECHNIKUM NR 3 W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ

📍 Skarżysko-Kamienna | Zdawalność: 53,8%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 76 54,2% 🏆 Me: 52% · σ: 19,9% · Mo: 45% 339 2 8 19,8% Me: 12,5% · σ: 15,9% · Mo: 10% 1850 3
język angielski poziom podstawowy (M) 171 89,8% 🏆 Me: 93% · σ: 9,9% · Mo: 97% 539 1 39 44,2% Me: 42% · σ: 22,5% · Mo: 22% 4341 7
język angielski ustny (M) 171 94,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 187 1 39 59,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3900 6
język polski poziom podstawowy (M) 172 67,1% 🏆 Me: 68% · σ: 14,1% · Mo: 77% 655 1 39 34,9% Me: 35% · σ: 21,1% · Mo: 48% 4113 7
język polski poziom rozszerzony (M) 49 55,7% 🏆 Me: 60% · σ: 26,1% · Mo: 77% 466 2 6 10% Me: 0% · σ: 22,4% · Mo: 0% 2139 5
język polski ustny (M) 172 92,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 45 1 39 60,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2892 6
matematyka poziom podstawowy (M) 172 80,6% 🏆 Me: 84% · σ: 14,3% · Mo: 86% 255 1 39 31,4% Me: 26% · σ: 16,4% · Mo: 16% 3829 7
matematyka poziom rozszerzony (M) 64 49,0% 🏆 Me: 51% · σ: 21,9% · Mo: 50% 357 1 5 4% Me: 0% · σ: 5,1% · Mo: 0% 2298 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 53,8%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 3 W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ TECHNIKUM NR 3 W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ Różnica
matematyka 80,6% 31,4% 49,1 pkt proc.
język polski 55,7% 10% 45,7 pkt proc.
język angielski 89,8% 44,2% 45,6 pkt proc.
matematyka 49,0% 4% 45,0 pkt proc.
język angielski 94,5% 59,9% 34,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 46,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 49,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 172 osób w szkole A i 39 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.