Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM JÓZEFA WYBICKIEGO vs IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 59054)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM JÓZEFA WYBICKIEGO

📍 Kościerzyna | Zdawalność: 99,1%

SZKOŁA B (RSPO: 82886)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Kościerzyna | Zdawalność: 90,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 38 48,0% 🏆 Me: 44% · σ: 21,2% · Mo: 43% 541 1 46 22,2% Me: 17,5% · σ: 13,3% · Mo: 15% 1693 2
chemia poziom rozszerzony (M) 38 41,1% 🏆 Me: 32,5% · σ: 24,3% · Mo: 30% 484 1 16 11,9% Me: 12% · σ: 6,7% · Mo: 8% 1167 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 24 55,9% 🏆 Me: 55% · σ: 17,7% · Mo: 40% 189 1 11 4,5% Me: 3% · σ: 3,5% · Mo: 3% 900 3
geografia poziom rozszerzony (M) 115 46,7% 🏆 Me: 47,5% · σ: 17,4% · Mo: 27% 722 1 27 23,8% Me: 22% · σ: 11,5% · Mo: 17% 2366 4
historia poziom rozszerzony (M) 15 54,6% 🏆 Me: 52% · σ: 19,0% · Mo: 40% 413 1 9 38,3% Me: 30% · σ: 18,7% · Mo: -% 865 2
język angielski poziom podstawowy (M) 216 91,3% 🏆 Me: 95% · σ: 10,2% · Mo: 97% 412 1 112 69,1% Me: 72% · σ: 23,7% · Mo: 92% 2585 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 200 82,5% 🏆 Me: 88% · σ: 16,2% · Mo: 95% 347 1 74 60,0% Me: 63,5% · σ: 24,9% · Mo: 45% 2369 2
język angielski ustny (M) 216 94,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 216 1 112 73,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2385 3
język polski poziom podstawowy (M) 216 74,2% 🏆 Me: 75% · σ: 13,1% · Mo: 77% 164 1 113 59,3% Me: 58% · σ: 13,4% · Mo: 58% 1467 2
język polski poziom rozszerzony (M) 52 56,7% 🏆 Me: 61,5% · σ: 25,2% · Mo: 3% 442 1 11 29,5% Me: 29% · σ: 17,6% · Mo: 29% 1561 3
język polski ustny (M) 216 74,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1175 1 113 62,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2538 3
matematyka poziom podstawowy (M) 216 74,8% 🏆 Me: 78% · σ: 19,7% · Mo: 92% 473 1 113 46,5% Me: 46% · σ: 16,6% · Mo: 46% 2491 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 65 56,1% 🏆 Me: 57% · σ: 20,3% · Mo: 58% 204 1 6 10,7% Me: 5% · σ: 13,2% · Mo: 4% 1940 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM JÓZEFA WYBICKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,1% vs 90,3%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM JÓZEFA WYBICKIEGO wypada lepiej w 13, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM JÓZEFA WYBICKIEGO IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
fizyka 55,9% 4,5% 51,4 pkt proc.
matematyka 56,1% 10,7% 45,4 pkt proc.
chemia 41,1% 11,9% 29,2 pkt proc.
matematyka 74,8% 46,5% 28,3 pkt proc.
język polski 56,7% 29,5% 27,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 51,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 24 osób w szkole A i 11 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.