Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach ZESPÓŁ SZKÓŁ MEDYCZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM.HANNY CHRZANOWSKIEJ - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR VIII i ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO - III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 130 62,2% 🏆 Me: 65% · σ: 17,0% · Mo: 68% 161 3 31 57,0% Me: 57% · σ: 19,0% · Mo: 37% 272 4
chemia poziom rozszerzony (M) 63 58,8% 🏆 Me: 62,5% · σ: 23,6% · Mo: 70% 130 2 10 44,5% Me: 37,5% · σ: 24,8% · Mo: -% 395 3
geografia poziom rozszerzony (M) 28 60,9% Me: 65% · σ: 20,9% · Mo: 73% 272 7 58 62,6% 🏆 Me: 65% · σ: 14,2% · Mo: 68% 236 6
język angielski poziom podstawowy (M) 226 94,6% 🏆 Me: 97% · σ: 5,0% · Mo: 97% 174 4 185 93,3% Me: 95% · σ: 7,0% · Mo: 95% 253 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 198 87,3% 🏆 Me: 92% · σ: 11,0% · Mo: 93% 169 3 145 85,0% Me: 88% · σ: 12,4% · Mo: 92% 247 5
język angielski ustny (M) 226 92,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 316 8 185 95,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 139 3
język polski poziom podstawowy (M) 228 75,5% 🏆 Me: 77% · σ: 11,1% · Mo: 80% 114 2 187 68,7% Me: 68% · σ: 12,5% · Mo: 68% 519 5
język polski poziom rozszerzony (M) 45 68,7% Me: 69% · σ: 16,0% · Mo: 69% 152 2 43 68,8% 🏆 Me: 74% · σ: 22,2% · Mo: 80% 151 1
język polski ustny (M) 228 84,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 352 11 187 89,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 104 5
matematyka poziom podstawowy (M) 228 78,4% Me: 80% · σ: 15,0% · Mo: 90% 330 5 187 80,6% 🏆 Me: 86% · σ: 16,6% · Mo: 94% 253 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 68 42,9% Me: 44% · σ: 22,5% · Mo: 46% 536 6 110 52,7% 🏆 Me: 55% · σ: 19,9% · Mo: 56% 266 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

ZESPÓŁ SZKÓŁ MEDYCZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM.HANNY CHRZANOWSKIEJ - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR VIII ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,5%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, ZESPÓŁ SZKÓŁ MEDYCZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM.HANNY CHRZANOWSKIEJ - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR VIII wypada lepiej w 5, a ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO - III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ w 5, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot ZESPÓŁ SZKÓŁ MEDYCZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM.HANNY CHRZANOWSKIEJ - LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR VIII ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO - III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ Różnica
chemia 58,8% 44,5% 14,3 pkt proc.
matematyka 42,9% 52,7% 9,7 pkt proc.
język polski 75,5% 68,7% 6,8 pkt proc.
biologia 62,2% 57,0% 5,3 pkt proc.
język polski 84,4% 89,4% 5,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 14,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 63 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.