Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZBIGNIEWA HERBERTA SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W CZĘSTOCHOWIE vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.
📍 Częstochowa | Zdawalność: 95,2%
📍 Częstochowa | Zdawalność: 99,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 17 | 42,8% Me: 38% · σ: 19,1% · Mo: 30% | 729 | 7 | 73 | 48,7% Me: 47% · σ: 16,1% · Mo: 47% | 515 | 6 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 10 | 40,3% Me: 36% · σ: 16,9% · Mo: -% | 508 | 5 | 38 | 33,8% Me: 28% · σ: 20,4% · Mo: 23% | 685 | 8 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 9 | 67,7% Me: 78% · σ: 23,7% · Mo: -% | 153 | 2 | 41 | 63,6% Me: 63% · σ: 16,6% · Mo: 80% | 217 | 3 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 6 | 34,8% Me: 30% · σ: 25,6% · Mo: -% | 946 | 13 | 34 | 68,2% Me: 68,5% · σ: 20,6% · Mo: 53% | 116 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 63 | 87,2% Me: 93% · σ: 15,8% · Mo: 93% | 778 | 7 | 182 | 90,5% Me: 93% · σ: 11,0% · Mo: 98% | 480 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 55 | 75,5% Me: 82% · σ: 19,8% · Mo: 88% | 834 | 7 | 153 | 80,2% Me: 83% · σ: 15,1% · Mo: 92% | 493 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 63 | 94,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 208 | 5 | 182 | 95,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 126 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 63 | 57,3% Me: 57% · σ: 15,3% · Mo: 55% | 1747 | 15 | 186 | 73,1% Me: 74% · σ: 12,0% · Mo: 75% | 214 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 19 | 48,2% Me: 54% · σ: 34,9% · Mo: 3% | 762 | 9 | 72 | 68,6% Me: 71% · σ: 19,7% · Mo: 71% | 156 | 1 |
| język polski ustny (M) | 63 | 87,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 185 | 4 | 186 | 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 361 | 8 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 63 | 63,5% Me: 64% · σ: 23,4% · Mo: 58% | 1092 | 8 | 186 | 75,1% Me: 78% · σ: 14,9% · Mo: 80% | 457 | 4 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 18 | 53,8% Me: 59% · σ: 20,9% · Mo: 62% | 239 | 2 | 46 | 31% Me: 26% · σ: 20,1% · Mo: 12% | 926 | 8 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 95,2%).
Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZBIGNIEWA HERBERTA SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W CZĘSTOCHOWIE wypada lepiej w 4, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO w 8.
| Przedmiot | I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZBIGNIEWA HERBERTA SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W CZĘSTOCHOWIE | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia | 34,8% | 68,2% | 33,4 pkt proc. |
| matematyka | 53,8% | 31% | 22,8 pkt proc. |
| język polski | 48,2% | 68,6% | 20,4 pkt proc. |
| język polski | 57,3% | 73,1% | 15,9 pkt proc. |
| matematyka | 63,5% | 75,1% | 11,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 4,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 33,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 34 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.