Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA czy V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Częstochowa | Zdawalność: 98,6%
📍 Częstochowa | Zdawalność: 98,2%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 87 | 57,6% Me: 62,5% · σ: 20,6% · Mo: 70% | 260 | 3 | 89 | 36,0% Me: 35% · σ: 15,5% · Mo: 42% | 991 | 9 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 56 | 58,4% Me: 60% · σ: 24,2% · Mo: 35% | 140 | 2 | 37 | 23,5% Me: 15% · σ: 18,8% · Mo: 12% | 929 | 9 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 48 | 68,7% Me: 72% · σ: 18,6% · Mo: 77% | 139 | 1 | 25 | 43,8% Me: 43% · σ: 19,6% · Mo: 67% | 854 | 10 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 7 | 74,3% Me: 80% · σ: 23,4% · Mo: 100% | 52 | 1 | 20 | 59,2% Me: 61,5% · σ: 19,1% · Mo: 63% | 288 | 4 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 209 | 93,1% Me: 95% · σ: 8,4% · Mo: 98% | 268 | 3 | 219 | 80,8% Me: 88% · σ: 17,8% · Mo: 93% | 1354 | 11 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 175 | 85,3% Me: 90% · σ: 15,3% · Mo: 95% | 228 | 2 | 167 | 68% Me: 72% · σ: 21,2% · Mo: 88% | 1538 | 10 |
| język angielski ustny (M) | 209 | 97,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 77 | 1 | 219 | 87,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 801 | 11 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 211 | 69,8% Me: 70% · σ: 13,5% · Mo: 70% | 443 | 4 | 219 | 65,4% Me: 67% · σ: 15,0% · Mo: 75% | 805 | 7 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 46 | 53,8% Me: 58,5% · σ: 26,4% · Mo: 0% | 534 | 5 | 116 | 51,4% Me: 57% · σ: 25,6% · Mo: 66% | 625 | 7 |
| język polski ustny (M) | 211 | 88,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 132 | 2 | 219 | 88,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 161 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 211 | 79,6% Me: 86% · σ: 18,5% · Mo: 98% | 284 | 2 | 219 | 55,2% Me: 54% · σ: 17,9% · Mo: 46% | 1651 | 12 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 105 | 57,2% Me: 60% · σ: 26,0% · Mo: 86% | 189 | 1 | 32 | 20,6% Me: 20% · σ: 14,9% · Mo: 4% | 1354 | 11 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 23 | 67,2% Me: 74% · σ: 16,8% · Mo: 74% | 128 | 1 | 35 | 40,3% Me: 38% · σ: 18,5% · Mo: 20% | 554 | 7 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA ma wyższą zdawalność ogólną (98,6% vs 98,2%).
Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA wypada lepiej w 13, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA w 0.
| Przedmiot | IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA | V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 57,2% | 20,6% | 36,7 pkt proc. |
| chemia | 58,4% | 23,5% | 34,9 pkt proc. |
| wiedza o społeczeństwie | 67,2% | 40,3% | 26,9 pkt proc. |
| geografia | 68,7% | 43,8% | 24,9 pkt proc. |
| matematyka | 79,6% | 55,2% | 24,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 36,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 105 osób w szkole A i 32 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.