Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Częstochowa | Zdawalność: 98,6%
📍 Częstochowa | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 87 | 57,6% Me: 62,5% · σ: 20,6% · Mo: 70% | 260 | 3 | 39 | 63,9% Me: 73% · σ: 24,9% · Mo: 87% | 134 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 56 | 58,4% Me: 60% · σ: 24,2% · Mo: 35% | 140 | 2 | 30 | 68,5% Me: 75% · σ: 22,8% · Mo: 92% | 48 | 1 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 17 | 43,8% Me: 42% · σ: 29,9% · Mo: 20% | 368 | 3 | 31 | 53,7% Me: 53% · σ: 24,3% · Mo: 8% | 223 | 1 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 48 | 68,7% Me: 72% · σ: 18,6% · Mo: 77% | 139 | 1 | 40 | 55,5% Me: 56,5% · σ: 20,2% · Mo: 47% | 423 | 6 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 7 | 74,3% Me: 80% · σ: 23,4% · Mo: 100% | 52 | 1 | 15 | 57,7% Me: 62% · σ: 17,2% · Mo: 40% | 326 | 5 |
| informatyka poziom rozszerzony (M) | 26 | 61,1% Me: 62% · σ: 20,3% · Mo: 56% | 52 | 2 | 6 | 71,3% Me: 84% · σ: 31,6% · Mo: 86% | 13 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 209 | 93,1% Me: 95% · σ: 8,4% · Mo: 98% | 268 | 3 | 131 | 94,7% Me: 97% · σ: 6,8% · Mo: 98% | 165 | 1 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 175 | 85,3% Me: 90% · σ: 15,3% · Mo: 95% | 228 | 2 | 111 | 88,3% Me: 93% · σ: 14,2% · Mo: 95% | 126 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 209 | 97,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 77 | 1 | 131 | 96,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 97 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 211 | 69,8% Me: 70% · σ: 13,5% · Mo: 70% | 443 | 4 | 134 | 70,8% Me: 72% · σ: 10,4% · Mo: 70% | 363 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 46 | 53,8% Me: 58,5% · σ: 26,4% · Mo: 0% | 534 | 5 | 42 | 58,7% Me: 58,5% · σ: 19,8% · Mo: 26% | 369 | 4 |
| język polski ustny (M) | 211 | 88,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 132 | 2 | 134 | 85,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 257 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 211 | 79,6% Me: 86% · σ: 18,5% · Mo: 98% | 284 | 2 | 134 | 81,2% Me: 86% · σ: 18,3% · Mo: 96% | 229 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 105 | 57,2% Me: 60% · σ: 26,0% · Mo: 86% | 189 | 1 | 80 | 53,0% Me: 57% · σ: 24,9% · Mo: 70% | 255 | 3 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 23 | 67,2% Me: 74% · σ: 16,8% · Mo: 74% | 128 | 1 | 9 | 57,1% Me: 60% · σ: 21,3% · Mo: 78% | 272 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,6%).
Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA wypada lepiej w 6, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA w 9.
| Przedmiot | IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia | 74,3% | 57,7% | 16,6 pkt proc. |
| geografia | 68,7% | 55,5% | 13,1 pkt proc. |
| informatyka | 61,1% | 71,3% | 10,3 pkt proc. |
| chemia | 58,4% | 68,5% | 10,1 pkt proc. |
| wiedza o społeczeństwie | 67,2% | 57,1% | 10,1 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 16,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.