Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Częstochowa | Zdawalność: 98,6%
📍 Częstochowa | Zdawalność: 99,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 87 | 57,6% Me: 62,5% · σ: 20,6% · Mo: 70% | 260 | 3 | 73 | 48,7% Me: 47% · σ: 16,1% · Mo: 47% | 515 | 6 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 56 | 58,4% Me: 60% · σ: 24,2% · Mo: 35% | 140 | 2 | 38 | 33,8% Me: 28% · σ: 20,4% · Mo: 23% | 685 | 8 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 48 | 68,7% Me: 72% · σ: 18,6% · Mo: 77% | 139 | 1 | 41 | 63,6% Me: 63% · σ: 16,6% · Mo: 80% | 217 | 3 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 7 | 74,3% Me: 80% · σ: 23,4% · Mo: 100% | 52 | 1 | 34 | 68,2% Me: 68,5% · σ: 20,6% · Mo: 53% | 116 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 209 | 93,1% Me: 95% · σ: 8,4% · Mo: 98% | 268 | 3 | 182 | 90,5% Me: 93% · σ: 11,0% · Mo: 98% | 480 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 175 | 85,3% Me: 90% · σ: 15,3% · Mo: 95% | 228 | 2 | 153 | 80,2% Me: 83% · σ: 15,1% · Mo: 92% | 493 | 4 |
| język angielski ustny (M) | 209 | 97,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 77 | 1 | 182 | 95,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 126 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 211 | 69,8% Me: 70% · σ: 13,5% · Mo: 70% | 443 | 4 | 186 | 73,1% Me: 74% · σ: 12,0% · Mo: 75% | 214 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 46 | 53,8% Me: 58,5% · σ: 26,4% · Mo: 0% | 534 | 5 | 72 | 68,6% Me: 71% · σ: 19,7% · Mo: 71% | 156 | 1 |
| język polski ustny (M) | 211 | 88,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 132 | 2 | 186 | 84,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 361 | 8 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 211 | 79,6% Me: 86% · σ: 18,5% · Mo: 98% | 284 | 2 | 186 | 75,1% Me: 78% · σ: 14,9% · Mo: 80% | 457 | 4 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 105 | 57,2% Me: 60% · σ: 26,0% · Mo: 86% | 189 | 1 | 46 | 31% Me: 26% · σ: 20,1% · Mo: 12% | 926 | 8 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 23 | 67,2% Me: 74% · σ: 16,8% · Mo: 74% | 128 | 1 | 19 | 65,9% Me: 76% · σ: 20,2% · Mo: 78% | 138 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 98,6%).
Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA wypada lepiej w 11, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO w 2.
| Przedmiot | IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 57,2% | 31% | 26,2 pkt proc. |
| chemia | 58,4% | 33,8% | 24,5 pkt proc. |
| język polski | 53,8% | 68,6% | 14,7 pkt proc. |
| biologia | 57,6% | 48,7% | 8,9 pkt proc. |
| historia | 74,3% | 68,2% | 6,1 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 26,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 105 osób w szkole A i 46 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.