Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH i VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KIELCACH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 5756)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH

📍 Kielce | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 4577)

VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KIELCACH

📍 Kielce | Zdawalność: 99,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 98 67,1% 🏆 Me: 70% · σ: 16,8% · Mo: 72% 88 3 91 58,6% Me: 60% · σ: 16,6% · Mo: 67% 240 5
chemia poziom rozszerzony (M) 81 58,5% 🏆 Me: 62% · σ: 22,7% · Mo: 68% 137 3 67 45,3% Me: 47% · σ: 22,8% · Mo: 48% 379 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 21 47,0% Me: 47% · σ: 28,0% · Mo: 23% 320 3 59 56,2% 🏆 Me: 55% · σ: 23,9% · Mo: 18% 183 1
geografia poziom rozszerzony (M) 38 58,1% Me: 56% · σ: 17,2% · Mo: 52% 348 3 75 61,5% 🏆 Me: 62% · σ: 19,2% · Mo: 50% 256 2
historia poziom rozszerzony (M) 14 67,2% Me: 69,5% · σ: 22,8% · Mo: 90% 128 2 8 73,5% 🏆 Me: 71% · σ: 16,4% · Mo: -% 59 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 13 48,3% Me: 48% · σ: 15,4% · Mo: 34% 152 3 21 51,2% 🏆 Me: 56% · σ: 24,0% · Mo: 58% 122 2
język angielski poziom podstawowy (M) 228 94,6% 🏆 Me: 97% · σ: 7,0% · Mo: 98% 176 2 280 91,6% Me: 95% · σ: 9,6% · Mo: 98% 381 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 209 87,8% 🏆 Me: 92% · σ: 11,9% · Mo: 95% 145 1 219 81,9% Me: 87% · σ: 15,1% · Mo: 92% 389 6
język angielski ustny (M) 228 94,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 189 2 280 94,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 207 4
język polski poziom podstawowy (M) 228 78,5% 🏆 Me: 78% · σ: 9,8% · Mo: 78% 50 2 287 73,1% Me: 73% · σ: 13,0% · Mo: 73% 213 7
język polski poziom rozszerzony (M) 48 65,8% Me: 69% · σ: 18,6% · Mo: 74% 201 2 72 68,9% 🏆 Me: 71% · σ: 21,1% · Mo: 69% 148 1
język polski ustny (M) 228 82,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 485 8 287 78,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 794 11
matematyka poziom podstawowy (M) 228 86,2% 🏆 Me: 90% · σ: 11,7% · Mo: 96% 109 1 287 82,8% Me: 86% · σ: 14,1% · Mo: 94% 179 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 116 50,3% 🏆 Me: 52% · σ: 21,5% · Mo: 52% 327 3 198 46,0% Me: 44% · σ: 25,9% · Mo: 34% 440 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,0%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH wypada lepiej w 9, a VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KIELCACH w 5.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KIELCACH Różnica
chemia 58,5% 45,3% 13,2 pkt proc.
fizyka 47,0% 56,2% 9,2 pkt proc.
biologia 67,1% 58,6% 8,5 pkt proc.
historia 67,2% 73,5% 6,3 pkt proc.
język angielski 87,8% 81,9% 6,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 13,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 81 osób w szkole A i 67 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.