Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH vs I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KONARSKIEGO SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W KATOWICACH. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 41 68,0% 🏆 Me: 70% · σ: 12,5% · Mo: 58% 74 2 9 47,2% Me: 53% · σ: 11,3% · Mo: 55% 574 7
chemia poziom rozszerzony (M) 32 53,6% 🏆 Me: 49% · σ: 20,5% · Mo: 38% 209 4 5 46,8% Me: 35% · σ: 24,0% · Mo: -% 339 5
język angielski poziom podstawowy (M) 138 94,6% 🏆 Me: 97% · σ: 4,9% · Mo: 98% 172 4 33 90,7% Me: 93% · σ: 11,0% · Mo: 90% 457 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 124 86,5% Me: 90% · σ: 12,5% · Mo: 92% 190 5 32 89% 🏆 Me: 90% · σ: 9,0% · Mo: 97% 105 3
język angielski ustny (M) 138 96,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 82 3 33 94,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 174 5
język polski poziom podstawowy (M) 139 71,8% 🏆 Me: 73% · σ: 11,6% · Mo: 77% 283 4 33 70,8% Me: 70% · σ: 12,4% · Mo: 65% 365 8
język polski poziom rozszerzony (M) 21 44,6% Me: 43% · σ: 21,0% · Mo: 23% 911 9 7 48,9% 🏆 Me: 51% · σ: 11,5% · Mo: 34% 737 6
język polski ustny (M) 139 92,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 44 1 33 74,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1144 11
matematyka poziom podstawowy (M) 139 82,1% 🏆 Me: 84% · σ: 13,2% · Mo: 88% 200 4 33 71,5% Me: 68% · σ: 20,5% · Mo: 54% 642 8
matematyka poziom rozszerzony (M) 54 42,6% Me: 46% · σ: 17,9% · Mo: 46% 547 7 16 49,2% 🏆 Me: 51% · σ: 20,3% · Mo: 22% 351 5
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 9 62% 🏆 Me: 66% · σ: 12,9% · Mo: 68% 189 2 5 60,4% Me: 66% · σ: 16,1% · Mo: -% 216 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 97,0%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH wypada lepiej w 8, a I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KONARSKIEGO SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W KATOWICACH w 3.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH I SPOŁECZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA KONARSKIEGO SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO W KATOWICACH Różnica
biologia 68,0% 47,2% 20,8 pkt proc.
język polski 92,8% 74,7% 18,1 pkt proc.
matematyka 82,1% 71,5% 10,7 pkt proc.
chemia 53,6% 46,8% 6,8 pkt proc.
matematyka 42,6% 49,2% 6,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 3,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 20,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 41 osób w szkole A i 9 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.