Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH i KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BŁ. KS. EMILA SZRAMKA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA B (RSPO: 12925)

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BŁ. KS. EMILA SZRAMKA

📍 Katowice | Zdawalność: 95,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 41 68,0% 🏆 Me: 70% · σ: 12,5% · Mo: 58% 74 2 18 31,6% Me: 31% · σ: 16,3% · Mo: 33% 1169 13
chemia poziom rozszerzony (M) 32 53,6% 🏆 Me: 49% · σ: 20,5% · Mo: 38% 209 4 7 25,3% Me: 17% · σ: 20,8% · Mo: 17% 885 10
geografia poziom rozszerzony (M) 16 66,2% 🏆 Me: 64% · σ: 17,7% · Mo: 60% 178 4 5 54% Me: 63% · σ: 22,6% · Mo: -% 467 7
historia poziom rozszerzony (M) 10 69,8% 🏆 Me: 73,5% · σ: 17,7% · Mo: 85% 99 2 8 67,1% Me: 65% · σ: 9,7% · Mo: 63% 130 3
język angielski poziom podstawowy (M) 138 94,6% 🏆 Me: 97% · σ: 4,9% · Mo: 98% 172 4 44 84,3% Me: 88% · σ: 16,1% · Mo: 93% 1027 15
język angielski poziom rozszerzony (M) 124 86,5% 🏆 Me: 90% · σ: 12,5% · Mo: 92% 190 5 37 75,8% Me: 80% · σ: 17,1% · Mo: 92% 801 13
język angielski ustny (M) 138 96,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 82 3 44 88,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 656 13
język polski poziom podstawowy (M) 139 71,8% 🏆 Me: 73% · σ: 11,6% · Mo: 77% 283 4 46 71,8% Me: 72,5% · σ: 12,8% · Mo: 72% 288 5
język polski poziom rozszerzony (M) 21 44,6% Me: 43% · σ: 21,0% · Mo: 23% 911 9 6 57,3% 🏆 Me: 67,5% · σ: 18,9% · Mo: 69% 425 4
język polski ustny (M) 139 92,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 44 1 46 76,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1004 10
matematyka poziom podstawowy (M) 139 82,1% 🏆 Me: 84% · σ: 13,2% · Mo: 88% 200 4 46 64,0% Me: 63% · σ: 20,7% · Mo: 40% 1069 11
matematyka poziom rozszerzony (M) 54 42,6% 🏆 Me: 46% · σ: 17,9% · Mo: 46% 547 7 13 31,8% Me: 24% · σ: 27,2% · Mo: 12% 903 10
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 9 62% 🏆 Me: 66% · σ: 12,9% · Mo: 68% 189 2 6 57,3% Me: 65% · σ: 22,6% · Mo: -% 267 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 95,7%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH wypada lepiej w 11, a KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BŁ. KS. EMILA SZRAMKA w 1, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BŁ. KS. EMILA SZRAMKA Różnica
biologia 68,0% 31,6% 36,4 pkt proc.
chemia 53,6% 25,3% 28,3 pkt proc.
matematyka 82,1% 64,0% 18,2 pkt proc.
język polski 92,8% 76,1% 16,7 pkt proc.
język polski 44,6% 57,3% 12,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 36,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 41 osób w szkole A i 18 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.