Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO czy III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 56313)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO

📍 Wałbrzych | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 3962)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA

📍 Wałbrzych | Zdawalność: 94,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 29 44,0% 🏆 Me: 43% · σ: 17,0% · Mo: 30% 695 2 37 37,1% Me: 37% · σ: 17,7% · Mo: 13% 947 3
chemia poziom rozszerzony (M) 11 28,2% Me: 22% · σ: 16,7% · Mo: 12% 812 4 13 32,6% 🏆 Me: 35% · σ: 15,3% · Mo: 12% 711 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 19 34,6% Me: 28% · σ: 23,2% · Mo: 7% 518 3 6 38% 🏆 Me: 34% · σ: 17,0% · Mo: -% 461 2
geografia poziom rozszerzony (M) 44 45,8% 🏆 Me: 43% · σ: 20,1% · Mo: 43% 765 2 26 33,8% Me: 32% · σ: 13,9% · Mo: 25% 1438 3
historia poziom rozszerzony (M) 16 73,4% 🏆 Me: 75% · σ: 14,1% · Mo: 58% 60 2 18 38,4% Me: 34,5% · σ: 19,5% · Mo: 37% 860 3
język angielski poziom podstawowy (M) 137 89,8% 🏆 Me: 93% · σ: 12,0% · Mo: 97% 543 2 157 83,2% Me: 88% · σ: 17,0% · Mo: 95% 1115 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 97 74,3% Me: 78% · σ: 19,0% · Mo: 93% 948 3 104 76,8% 🏆 Me: 82% · σ: 14,7% · Mo: 83% 729 2
język angielski ustny (M) 137 90,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 529 1 157 79,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1677 3
język polski poziom podstawowy (M) 137 70,2% 🏆 Me: 70% · σ: 12,0% · Mo: 72% 411 1 159 57,9% Me: 58% · σ: 14,9% · Mo: 53% 1659 4
język polski poziom rozszerzony (M) 41 48,9% 🏆 Me: 49% · σ: 19,6% · Mo: 40% 738 1 49 30,5% Me: 29% · σ: 21,7% · Mo: 3% 1520 3
język polski ustny (M) 137 78,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 810 4 159 82,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 430 3
matematyka poziom podstawowy (M) 137 75,8% 🏆 Me: 78% · σ: 17,7% · Mo: 98% 423 2 159 58,7% Me: 60% · σ: 19,3% · Mo: 62% 1391 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 57 50,5% 🏆 Me: 54% · σ: 24,3% · Mo: 78% 318 2 32 22,9% Me: 19% · σ: 17,2% · Mo: 14% 1237 3
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 7 40% 🏆 Me: 36% · σ: 22,9% · Mo: -% 560 2 14 36,7% Me: 26% · σ: 25,5% · Mo: 12% 622 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 94,9%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO wypada lepiej w 10, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA w 4.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. IGNACEGO PADEREWSKIEGO III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA Różnica
historia 73,4% 38,4% 34,9 pkt proc.
matematyka 50,5% 22,9% 27,6 pkt proc.
język polski 48,9% 30,5% 18,4 pkt proc.
matematyka 75,8% 58,7% 17,1 pkt proc.
język polski 70,2% 57,9% 12,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 5,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 34,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 16 osób w szkole A i 18 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.