Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE vs LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM.ŚW.JANA BOSKO. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 56020)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE

📍 Piła | Zdawalność: 99,1%

SZKOŁA B (RSPO: 14597)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM.ŚW.JANA BOSKO

📍 Piła | Zdawalność: 98,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 67 54,0% 🏆 Me: 55% · σ: 16,6% · Mo: 58% 347 3 24 46,8% Me: 46,5% · σ: 19,2% · Mo: 23% 593 5
chemia poziom rozszerzony (M) 58 40,2% 🏆 Me: 42% · σ: 22,2% · Mo: 27% 510 2 16 34,8% Me: 25% · σ: 24,7% · Mo: 20% 663 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 31 55,8% 🏆 Me: 62% · σ: 22,0% · Mo: 43% 191 1 11 49,9% Me: 45% · σ: 17,3% · Mo: 33% 278 2
geografia poziom rozszerzony (M) 43 45,9% Me: 43% · σ: 22,1% · Mo: 25% 754 3 6 66,3% 🏆 Me: 67% · σ: 19,0% · Mo: 67% 175 1
język angielski poziom podstawowy (M) 215 86,8% Me: 92% · σ: 13,1% · Mo: 93% 812 4 65 88,2% 🏆 Me: 93% · σ: 14,7% · Mo: 97% 689 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 177 75,1% Me: 80% · σ: 18,9% · Mo: 82% 869 4 56 80,3% 🏆 Me: 85% · σ: 15,4% · Mo: 90% 479 2
język angielski ustny (M) 215 84,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1070 3 65 95,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 150 2
język polski poziom podstawowy (M) 217 70,8% Me: 72% · σ: 14,2% · Mo: 75% 364 2 66 72,0% 🏆 Me: 73% · σ: 11,2% · Mo: 73% 269 1
język polski poziom rozszerzony (M) 59 49,1% Me: 46% · σ: 28,1% · Mo: 26% 724 4 17 81,3% 🏆 Me: 80% · σ: 15,7% · Mo: 100% 18 1
język polski ustny (M) 217 70,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1596 5 66 81,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 575 2
matematyka poziom podstawowy (M) 217 72,6% Me: 74% · σ: 19,2% · Mo: 92% 572 3 66 73,2% 🏆 Me: 76% · σ: 21,5% · Mo: 98% 542 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 83 43,6% Me: 40% · σ: 25,3% · Mo: 18% 514 4 32 59,8% 🏆 Me: 58% · σ: 15,0% · Mo: 70% 141 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE ma wyższą zdawalność ogólną (99,1% vs 98,5%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE wypada lepiej w 3, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM.ŚW.JANA BOSKO w 9.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W PILE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM.ŚW.JANA BOSKO Różnica
język polski 49,1% 81,3% 32,2 pkt proc.
geografia 45,9% 66,3% 20,4 pkt proc.
matematyka 43,6% 59,8% 16,2 pkt proc.
język angielski 84,7% 95,4% 10,7 pkt proc.
język polski 70,7% 81,0% 10,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 32,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 59 osób w szkole A i 17 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.