Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 17 czy TECHNIKUM LOTNICZE ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 55775)

TECHNIKUM NR 17

📍 Katowice | Zdawalność: 98,5%

SZKOŁA B (RSPO: 25379)

TECHNIKUM LOTNICZE ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH

📍 Katowice | Zdawalność: 97,6%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 5 55,4% 🏆 Me: 67% · σ: 22,0% · Mo: -% 427 6 20 37,8% Me: 37% · σ: 10,5% · Mo: 28% 1175 15
język angielski poziom podstawowy (M) 135 85,7% Me: 93% · σ: 18,0% · Mo: 93% 899 13 41 90,8% 🏆 Me: 92% · σ: 9,7% · Mo: 100% 454 8
język angielski poziom rozszerzony (M) 108 77,1% Me: 83% · σ: 18,4% · Mo: 88% 713 12 28 77,9% 🏆 Me: 82,5% · σ: 17,7% · Mo: 58% 659 10
język angielski ustny (M) 134 87,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 804 15 41 94,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 204 6
język polski poziom podstawowy (M) 135 66,3% 🏆 Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 55% 731 12 41 60,5% Me: 62% · σ: 13,1% · Mo: 55% 1325 17
język polski ustny (M) 134 63,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2525 26 41 74,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1150 12
matematyka poziom podstawowy (M) 135 79,7% 🏆 Me: 84% · σ: 15,8% · Mo: 94% 278 6 41 62,1% Me: 58% · σ: 19,7% · Mo: 44% 1161 12
matematyka poziom rozszerzony (M) 91 25,2% Me: 18% · σ: 22,1% · Mo: 2% 1144 12 5 48,4% 🏆 Me: 56% · σ: 17,7% · Mo: -% 370 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 17 ma wyższą zdawalność ogólną (98,5% vs 97,6%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 17 wypada lepiej w 3, a TECHNIKUM LOTNICZE ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH w 5.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 17 TECHNIKUM LOTNICZE ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH Różnica
matematyka 25,2% 48,4% 23,2 pkt proc.
matematyka 79,7% 62,1% 17,6 pkt proc.
geografia 55,4% 37,8% 17,6 pkt proc.
język polski 63,0% 74,6% 11,6 pkt proc.
język angielski 87,2% 94,3% 7,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 23,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 91 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.