Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 17 czy TECHNIKUM NR 2? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 7 | 44,1% Me: 40% · σ: 20,1% · Mo: 40% | 688 | 9 | 5 | 30% Me: 32% · σ: 17,0% · Mo: -% | 1253 | 14 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 5 | 55,4% Me: 67% · σ: 22,0% · Mo: -% | 427 | 6 | 38 | 38,5% Me: 35% · σ: 15,7% · Mo: 32% | 1132 | 14 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 135 | 85,7% Me: 93% · σ: 18,0% · Mo: 93% | 899 | 13 | 61 | 82,1% Me: 88% · σ: 16,4% · Mo: 95% | 1228 | 20 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 108 | 77,1% Me: 83% · σ: 18,4% · Mo: 88% | 713 | 12 | 35 | 66,3% Me: 68% · σ: 18,6% · Mo: 60% | 1718 | 20 |
| język angielski ustny (M) | 134 | 87,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 804 | 15 | 61 | 79,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1680 | 25 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 135 | 66,3% Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 55% | 731 | 12 | 61 | 71,8% Me: 73% · σ: 13,6% · Mo: 73% | 291 | 6 |
| język polski ustny (M) | 134 | 63,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2525 | 26 | 61 | 65,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2262 | 24 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 135 | 79,7% Me: 84% · σ: 15,8% · Mo: 94% | 278 | 6 | 61 | 51,5% Me: 52% · σ: 20,4% · Mo: 22% | 2017 | 23 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 91 | 25,2% Me: 18% · σ: 22,1% · Mo: 2% | 1144 | 12 | 5 | 13,2% Me: 4% · σ: 14,0% · Mo: -% | 1796 | 21 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 17 ma wyższą zdawalność ogólną (98,5% vs 86,9%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 17 wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 2 w 2.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 17 | TECHNIKUM NR 2 | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 79,7% | 51,5% | 28,3 pkt proc. |
| geografia | 55,4% | 38,5% | 16,9 pkt proc. |
| biologia | 44,1% | 30% | 14,1 pkt proc. |
| matematyka | 25,2% | 13,2% | 12,0 pkt proc. |
| język angielski | 77,1% | 66,3% | 10,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 11,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 135 osób w szkole A i 61 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.