Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W KOLE czy TECHNIKUM ZAWODOWE NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 55334)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W KOLE

📍 Koło | Zdawalność: 98,8%

SZKOŁA B (RSPO: 126181)

TECHNIKUM ZAWODOWE NR 1

📍 Kołobrzeg | Zdawalność: 72,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 111 40,6% 🏆 Me: 39% · σ: 20,6% · Mo: 23% 812 1 9 10,6% Me: 10% · σ: 3,4% · Mo: 8% 2377 4
geografia poziom rozszerzony (M) 58 41,2% 🏆 Me: 38% · σ: 18,1% · Mo: 38% 978 2 18 22,4% Me: 20% · σ: 10,7% · Mo: 20% 2490 4
historia poziom rozszerzony (M) 17 57,1% 🏆 Me: 70% · σ: 27,4% · Mo: 37% 343 1 6 20% Me: 13% · σ: 19,0% · Mo: 13% 1185 3
informatyka poziom rozszerzony (M) 16 46,5% 🏆 Me: 45% · σ: 16,7% · Mo: 32% 166 1 6 19% Me: 22% · σ: 8,6% · Mo: 24% 516 2
język angielski poziom podstawowy (M) 244 84,6% 🏆 Me: 92% · σ: 17,7% · Mo: 97% 999 1 85 71,4% Me: 80% · σ: 23,6% · Mo: 93% 2340 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 205 74,0% 🏆 Me: 81% · σ: 20,4% · Mo: 92% 961 1 62 57,9% Me: 59% · σ: 20,9% · Mo: 52% 2589 3
język angielski ustny (M) 244 86,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 923 2 84 72,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2524 6
język polski poziom podstawowy (M) 245 67,8% 🏆 Me: 68% · σ: 13,7% · Mo: 75% 589 3 86 59,8% Me: 58% · σ: 17,1% · Mo: 55% 1403 3
język polski poziom rozszerzony (M) 95 41% 🏆 Me: 37% · σ: 27,5% · Mo: 0% 1080 1 26 15,9% Me: 3% · σ: 21,3% · Mo: 0% 1990 4
język polski ustny (M) 245 68,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1827 2 85 69,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1704 5
matematyka poziom podstawowy (M) 245 69,0% 🏆 Me: 72% · σ: 20,6% · Mo: 82% 774 1 86 41,7% Me: 40% · σ: 23,2% · Mo: 48% 3009 7
matematyka poziom rozszerzony (M) 86 45,4% 🏆 Me: 46% · σ: 24,5% · Mo: 48% 458 1 12 15,8% Me: 5% · σ: 17,1% · Mo: 26% 1621 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W KOLE ma wyższą zdawalność ogólną (98,8% vs 72,9%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W KOLE wypada lepiej w 11, a TECHNIKUM ZAWODOWE NR 1 w 1.

Największe różnice

Przedmiot LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W KOLE TECHNIKUM ZAWODOWE NR 1 Różnica
historia 57,1% 20% 37,1 pkt proc.
biologia 40,6% 10,6% 30,0 pkt proc.
matematyka 45,4% 15,8% 29,5 pkt proc.
informatyka 46,5% 19% 27,5 pkt proc.
matematyka 69,0% 41,7% 27,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 25,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 37,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 17 osób w szkole A i 6 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.