Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W BIŁGORAJU W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BIŁGORAJU czy TECHNIKUM BUDOWLANE W BIŁGORAJU W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BIŁGORAJU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 70 32,0% Me: 27% · σ: 16,5% · Mo: 17% 1587 3 17 32,4% 🏆 Me: 32% · σ: 16,9% · Mo: 10% 1553 2
język angielski poziom podstawowy (M) 193 81,2% 🏆 Me: 88% · σ: 18,8% · Mo: 95% 1317 2 19 62,9% Me: 73% · σ: 29,1% · Mo: 90% 3251 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 167 64,8% 🏆 Me: 68% · σ: 22,6% · Mo: 62% 1868 4 13 59% Me: 57% · σ: 18,6% · Mo: 83% 2464 5
język angielski ustny (M) 193 88,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 653 2 19 74% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2359 7
język polski poziom podstawowy (M) 195 62,4% 🏆 Me: 62% · σ: 13,7% · Mo: 60% 1129 2 20 47,0% Me: 50% · σ: 15,6% · Mo: 42% 3123 7
język polski ustny (M) 195 88,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 149 1 20 73,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1319 3
matematyka poziom podstawowy (M) 195 61,2% 🏆 Me: 60% · σ: 19,9% · Mo: 54% 1208 2 20 55,7% Me: 55% · σ: 28,7% · Mo: 22% 1618 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 63 23,5% Me: 18% · σ: 19,0% · Mo: 6% 1223 3 9 24,7% 🏆 Me: 24% · σ: 17,2% · Mo: 8% 1173 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W BIŁGORAJU W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BIŁGORAJU ma wyższą zdawalność ogólną (97,9% vs 60%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W BIŁGORAJU W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BIŁGORAJU wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM BUDOWLANE W BIŁGORAJU W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BIŁGORAJU w 2.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W BIŁGORAJU W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BIŁGORAJU TECHNIKUM BUDOWLANE W BIŁGORAJU W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W BIŁGORAJU Różnica
język angielski 81,2% 62,9% 18,3 pkt proc.
język polski 62,4% 47,0% 15,4 pkt proc.
język polski 88,2% 73,0% 15,2 pkt proc.
język angielski 88,6% 74% 14,6 pkt proc.
język angielski 64,8% 59% 5,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 37,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 18,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 193 osób w szkole A i 19 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.