Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA i TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 5492)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA

📍 Stargard | Zdawalność: 85,2%

SZKOŁA B (RSPO: 9305)

TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA

📍 Stargard | Zdawalność: 96,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 52 24,5% Me: 23% · σ: 12,5% · Mo: 23% 2302 5 7 27,4% 🏆 Me: 25% · σ: 12,4% · Mo: 15% 1992 2
język angielski poziom podstawowy (M) 233 79,1% 🏆 Me: 88% · σ: 22,1% · Mo: 98% 1513 2 103 75,4% Me: 85% · σ: 24,0% · Mo: 95% 1898 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 160 66,5% 🏆 Me: 70% · σ: 22,8% · Mo: 88% 1695 4 79 64,5% Me: 70% · σ: 24,7% · Mo: 85% 1896 5
język angielski ustny (M) 233 78,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1824 6 103 81,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1407 2
język polski poziom podstawowy (M) 243 61,6% 🏆 Me: 60% · σ: 14,5% · Mo: 55% 1213 2 103 54,2% Me: 53% · σ: 13,7% · Mo: 53% 2144 3
język polski poziom rozszerzony (M) 74 40,5% 🏆 Me: 40% · σ: 29,5% · Mo: 3% 1101 3 10 16,4% Me: 12,5% · σ: 19,9% · Mo: 0% 1982 5
język polski ustny (M) 243 76,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1010 2 103 66,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2153 5
matematyka poziom podstawowy (M) 243 46,6% Me: 42% · σ: 21,0% · Mo: 42% 2476 5 103 59,6% 🏆 Me: 58% · σ: 16,5% · Mo: 44% 1321 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 22 22,6% 🏆 Me: 11% · σ: 22,9% · Mo: 4% 1254 2 19 12,3% Me: 4% · σ: 15,1% · Mo: 2% 1841 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA ma wyższą zdawalność ogólną (96,1% vs 85,2%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA w 3.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA Różnica
język polski 40,5% 16,4% 24,1 pkt proc.
matematyka 46,6% 59,6% 12,9 pkt proc.
matematyka 22,6% 12,3% 10,3 pkt proc.
język polski 76,0% 66,1% 9,9 pkt proc.
język polski 61,6% 54,2% 7,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 10,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 24,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 74 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.