Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA czy TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 39 | 45,4% Me: 44% · σ: 20,7% · Mo: 30% | 780 | 1 | 7 | 27,4% Me: 25% · σ: 12,4% · Mo: 15% | 1992 | 2 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 197 | 87,1% Me: 93% · σ: 16,0% · Mo: 98% | 784 | 1 | 103 | 75,4% Me: 85% · σ: 24,0% · Mo: 95% | 1898 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 160 | 79,1% Me: 87% · σ: 18,5% · Mo: 92% | 572 | 1 | 79 | 64,5% Me: 70% · σ: 24,7% · Mo: 85% | 1896 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 197 | 87,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 782 | 1 | 103 | 81,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1407 | 2 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 200 | 68,6% Me: 68% · σ: 13,5% · Mo: 80% | 532 | 1 | 103 | 54,2% Me: 53% · σ: 13,7% · Mo: 53% | 2144 | 3 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 29 | 73,5% Me: 77% · σ: 20,5% · Mo: 77% | 77 | 1 | 10 | 16,4% Me: 12,5% · σ: 19,9% · Mo: 0% | 1982 | 5 |
| język polski ustny (M) | 200 | 81,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 565 | 1 | 103 | 66,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2153 | 5 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 200 | 70,4% Me: 72% · σ: 20,4% · Mo: 78% | 699 | 1 | 103 | 59,6% Me: 58% · σ: 16,5% · Mo: 44% | 1321 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 88 | 35,0% Me: 31% · σ: 23,1% · Mo: 28% | 781 | 1 | 19 | 12,3% Me: 4% · σ: 15,1% · Mo: 2% | 1841 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (98% vs 96,1%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA w 0.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA | TECHNIKUM ZAWODOWE NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 73,5% | 16,4% | 57,1 pkt proc. |
| matematyka | 35,0% | 12,3% | 22,7 pkt proc. |
| geografia | 45,4% | 27,4% | 18,0 pkt proc. |
| język polski | 81,2% | 66,1% | 15,1 pkt proc. |
| język angielski | 79,1% | 64,5% | 14,6 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 57,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 29 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.