Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA i TECHNIKUM ZAWODOWE NR 3 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 5491)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA

📍 Stargard | Zdawalność: 98%

SZKOŁA B (RSPO: 10100)

TECHNIKUM ZAWODOWE NR 3

📍 Stargard | Zdawalność: 38,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 197 87,1% 🏆 Me: 93% · σ: 16,0% · Mo: 98% 784 1 13 72,7% Me: 78% · σ: 22,2% · Mo: 90% 2208 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 160 79,1% 🏆 Me: 87% · σ: 18,5% · Mo: 92% 572 1 8 60,6% Me: 57,5% · σ: 24,3% · Mo: 85% 2299 6
język angielski ustny (M) 197 87,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 782 1 13 80,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1480 3
język polski poziom podstawowy (M) 200 68,6% 🏆 Me: 68% · σ: 13,5% · Mo: 80% 532 1 18 41,3% Me: 40% · σ: 16,4% · Mo: 28% 3716 9
język polski ustny (M) 200 81,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 565 1 18 52,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3709 9
matematyka poziom podstawowy (M) 200 70,4% 🏆 Me: 72% · σ: 20,4% · Mo: 78% 699 1 18 32,7% Me: 27% · σ: 18,7% · Mo: 26% 3755 8

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (98% vs 38,9%).

Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM ZAWODOWE NR 3 w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA TECHNIKUM ZAWODOWE NR 3 Różnica
matematyka 70,4% 32,7% 37,7 pkt proc.
język polski 81,2% 52,9% 28,3 pkt proc.
język polski 68,6% 41,3% 27,2 pkt proc.
język angielski 79,1% 60,6% 18,5 pkt proc.
język angielski 87,1% 72,7% 14,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 59,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 37,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 200 osób w szkole A i 18 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.