Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA i IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 5449)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA

📍 Katowice | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 82 80,5% 🏆 Me: 83% · σ: 13,2% · Mo: 87% 5 1 41 68,0% Me: 70% · σ: 12,5% · Mo: 58% 74 2
chemia poziom rozszerzony (M) 78 75,4% 🏆 Me: 82% · σ: 19,3% · Mo: 85% 15 1 32 53,6% Me: 49% · σ: 20,5% · Mo: 38% 209 4
geografia poziom rozszerzony (M) 13 80,2% 🏆 Me: 83% · σ: 11,3% · Mo: 73% 23 1 16 66,2% Me: 64% · σ: 17,7% · Mo: 60% 178 4
historia poziom rozszerzony (M) 18 80,1% 🏆 Me: 83,5% · σ: 14,7% · Mo: 68% 25 1 10 69,8% Me: 73,5% · σ: 17,7% · Mo: 85% 99 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 9 60,4% 🏆 Me: 62% · σ: 21,3% · Mo: -% 55 3 9 36,4% Me: 40% · σ: 14,2% · Mo: 42% 301 6
język angielski poziom podstawowy (M) 136 96,6% 🏆 Me: 98% · σ: 4,6% · Mo: 98% 45 1 138 94,6% Me: 97% · σ: 4,9% · Mo: 98% 172 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 90 91,4% 🏆 Me: 93% · σ: 7,4% · Mo: 92% 48 1 124 86,5% Me: 90% · σ: 12,5% · Mo: 92% 190 5
język angielski ustny (M) 136 99,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 7 1 138 96,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 82 3
język polski poziom podstawowy (M) 138 79,8% 🏆 Me: 83% · σ: 12,3% · Mo: 88% 28 1 139 71,8% Me: 73% · σ: 11,6% · Mo: 77% 283 4
język polski poziom rozszerzony (M) 16 63,4% 🏆 Me: 65,5% · σ: 23,2% · Mo: 51% 249 2 21 44,6% Me: 43% · σ: 21,0% · Mo: 23% 911 9
język polski ustny (M) 138 85,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 269 2 139 92,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 44 1
matematyka poziom podstawowy (M) 138 87,2% 🏆 Me: 91% · σ: 11,9% · Mo: 98% 90 2 139 82,1% Me: 84% · σ: 13,2% · Mo: 88% 200 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 54 63,4% 🏆 Me: 67% · σ: 19,2% · Mo: 50% 92 3 54 42,6% Me: 46% · σ: 17,9% · Mo: 46% 547 7
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 16 81,6% 🏆 Me: 80% · σ: 8,9% · Mo: 78% 15 1 9 62% Me: 66% · σ: 12,9% · Mo: 68% 189 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA wypada lepiej w 13, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH w 1.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH Różnica
informatyka 60,4% 36,4% 24 pkt proc.
chemia 75,4% 53,6% 21,8 pkt proc.
matematyka 63,4% 42,6% 20,8 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 81,6% 62% 19,6 pkt proc.
język polski 63,4% 44,6% 18,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „informatyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 24,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 9 osób w szkole A i 9 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.