Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA czy AUTORSKA SZKOŁA PONADPODSTAWOWA-LICEUM SOWIZDRZAŁA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Katowice | Zdawalność: 100%
📍 Katowice | Zdawalność: 80%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 136 | 96,6% Me: 98% · σ: 4,6% · Mo: 98% | 45 | 1 | 10 | 83,9% Me: 91% · σ: 19,7% · Mo: 97% | 1066 | 16 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 90 | 91,4% Me: 93% · σ: 7,4% · Mo: 92% | 48 | 1 | 9 | 69,2% Me: 80% · σ: 23,9% · Mo: 87% | 1425 | 17 |
| język angielski ustny (M) | 136 | 99,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 7 | 1 | 10 | 82,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1339 | 21 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 138 | 79,8% Me: 83% · σ: 12,3% · Mo: 88% | 28 | 1 | 10 | 40,5% Me: 41,5% · σ: 21,7% · Mo: 28% | 3773 | 38 |
| język polski ustny (M) | 138 | 85,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 269 | 2 | 10 | 81% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 576 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 138 | 87,2% Me: 91% · σ: 11,9% · Mo: 98% | 90 | 2 | 10 | 35,6% Me: 40% · σ: 20,1% · Mo: 46% | 3570 | 32 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 80%).
Spośród 6 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA wypada lepiej w 6, a AUTORSKA SZKOŁA PONADPODSTAWOWA-LICEUM SOWIZDRZAŁA w 0.
| Przedmiot | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA | AUTORSKA SZKOŁA PONADPODSTAWOWA-LICEUM SOWIZDRZAŁA | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 87,2% | 35,6% | 51,6 pkt proc. |
| język polski | 79,8% | 40,5% | 39,3 pkt proc. |
| język angielski | 91,4% | 69,2% | 22,2 pkt proc. |
| język angielski | 99,3% | 82,2% | 17,1 pkt proc. |
| język angielski | 96,6% | 83,9% | 12,7 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 20,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 51,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 138 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.