Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 5449)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA

📍 Katowice | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 82 80,5% 🏆 Me: 83% · σ: 13,2% · Mo: 87% 5 1 50 53,5% Me: 54,5% · σ: 22,1% · Mo: 57% 361 6
chemia poziom rozszerzony (M) 78 75,4% 🏆 Me: 82% · σ: 19,3% · Mo: 85% 15 1 35 46,7% Me: 48% · σ: 24,2% · Mo: 45% 345 6
fizyka poziom rozszerzony (M) 11 61,5% 🏆 Me: 63% · σ: 23,2% · Mo: -% 114 1 8 25,9% Me: 23,5% · σ: 15,0% · Mo: -% 648 5
geografia poziom rozszerzony (M) 13 80,2% 🏆 Me: 83% · σ: 11,3% · Mo: 73% 23 1 46 62,0% Me: 63% · σ: 18,2% · Mo: 72% 245 5
historia poziom rozszerzony (M) 18 80,1% 🏆 Me: 83,5% · σ: 14,7% · Mo: 68% 25 1 16 64,1% Me: 71,5% · σ: 23,1% · Mo: -% 179 5
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 12 79,2% 🏆 Me: 83% · σ: 8,2% · Mo: 83% 167 3 12 71,5% Me: 70% · σ: 9,4% · Mo: 68% 320 5
język angielski poziom podstawowy (M) 136 96,6% 🏆 Me: 98% · σ: 4,6% · Mo: 98% 45 1 175 92,1% Me: 95% · σ: 9,0% · Mo: 97% 346 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 90 91,4% 🏆 Me: 93% · σ: 7,4% · Mo: 92% 48 1 149 80,8% Me: 88% · σ: 18,2% · Mo: 92% 448 9
język angielski ustny (M) 136 99,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 7 1 174 89,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 602 12
język polski poziom podstawowy (M) 138 79,8% 🏆 Me: 83% · σ: 12,3% · Mo: 88% 28 1 177 71,7% Me: 72% · σ: 10,5% · Mo: 75% 294 7
język polski poziom rozszerzony (M) 16 63,4% 🏆 Me: 65,5% · σ: 23,2% · Mo: 51% 249 2 56 61,8% Me: 61,5% · σ: 18,9% · Mo: 60% 291 3
język polski ustny (M) 138 85,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 269 2 177 70,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1684 19
matematyka poziom podstawowy (M) 138 87,2% 🏆 Me: 91% · σ: 11,9% · Mo: 98% 90 2 177 76% Me: 78% · σ: 16,0% · Mo: 86% 418 7
matematyka poziom rozszerzony (M) 54 63,4% 🏆 Me: 67% · σ: 19,2% · Mo: 50% 92 3 62 40,3% Me: 35% · σ: 23,9% · Mo: 10% 620 8
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 16 81,6% 🏆 Me: 80% · σ: 8,9% · Mo: 78% 15 1 36 58% Me: 60% · σ: 22,2% · Mo: 60% 253 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA wypada lepiej w 15, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH w 0.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W KATOWICACH Różnica
fizyka 61,5% 25,9% 35,7 pkt proc.
chemia 75,4% 46,7% 28,7 pkt proc.
biologia 80,5% 53,5% 27,0 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 81,6% 58% 23,6 pkt proc.
matematyka 63,4% 40,3% 23,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 35,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 11 osób w szkole A i 8 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.