Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W BIAŁYMSTOKU i X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ W BIAŁYMSTOKU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Białystok | Zdawalność: 98,3%
📍 Białystok | Zdawalność: 99,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 110 | 57,7% Me: 60% · σ: 18,5% · Mo: 53% | 256 | 5 | 47 | 40,0% Me: 38% · σ: 16,8% · Mo: 28% | 829 | 10 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 58 | 52,5% Me: 53% · σ: 21,4% · Mo: 13% | 228 | 5 | 17 | 31,9% Me: 27% · σ: 24,8% · Mo: 80% | 724 | 11 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 27 | 55,7% Me: 56% · σ: 26,4% · Mo: 63% | 193 | 3 | 5 | 22% Me: 20% · σ: 9,1% · Mo: -% | 692 | 10 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 22 | 58,5% Me: 62% · σ: 18,0% · Mo: 27% | 336 | 4 | 47 | 39,4% Me: 37% · σ: 15,5% · Mo: 35% | 1078 | 9 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 18 | 66,7% Me: 69% · σ: 20,9% · Mo: 55% | 135 | 5 | 15 | 39,5% Me: 30% · σ: 15,4% · Mo: 58% | 835 | 8 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 284 | 86,6% Me: 92% · σ: 15,5% · Mo: 98% | 829 | 13 | 203 | 83,8% Me: 90% · σ: 16,8% · Mo: 95% | 1074 | 16 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 224 | 75,8% Me: 82% · σ: 20,3% · Mo: 87% | 803 | 11 | 158 | 73,2% Me: 77% · σ: 20,8% · Mo: 93% | 1036 | 17 |
| język angielski ustny (M) | 284 | 91,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 420 | 6 | 202 | 78,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1815 | 22 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 291 | 63,9% Me: 65% · σ: 14,7% · Mo: 67% | 966 | 5 | 208 | 59,5% Me: 61% · σ: 14,6% · Mo: 68% | 1453 | 14 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 43 | 41,1% Me: 43% · σ: 29,1% · Mo: 3% | 1075 | 9 | 65 | 45,6% Me: 43% · σ: 29,5% · Mo: 31% | 881 | 5 |
| język polski ustny (M) | 291 | 85,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 298 | 5 | 207 | 67,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2010 | 26 |
| język rosyjski poziom podstawowy (M) | 6 | 95,8% Me: 96% · σ: 1,7% · Mo: 95% | 5 | 1 | 5 | 88,2% Me: 93% · σ: 15,8% · Mo: 93% | 23 | 3 |
| język rosyjski poziom rozszerzony (M) | 7 | 94,4% Me: 95% · σ: 5,0% · Mo: 100% | 19 | 3 | 5 | 82,2% Me: 95% · σ: 25,2% · Mo: 95% | 77 | 8 |
| język rosyjski ustny (M) | 6 | 97,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 26 | 2 | 5 | 90% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 38 | 6 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 291 | 77,0% Me: 80% · σ: 18,8% · Mo: 96% | 377 | 8 | 208 | 63,3% Me: 64% · σ: 17,9% · Mo: 64% | 1099 | 13 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 130 | 54,4% Me: 59% · σ: 22,7% · Mo: 50% | 229 | 7 | 32 | 29,1% Me: 28% · σ: 19,1% · Mo: 14% | 1011 | 15 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 6 | 50% Me: 54% · σ: 17,8% · Mo: 56% | 368 | 6 | 27 | 41,4% Me: 40% · σ: 16,9% · Mo: 18% | 533 | 8 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ W BIAŁYMSTOKU ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 98,3%).
Spośród 17 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W BIAŁYMSTOKU wypada lepiej w 16, a X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ W BIAŁYMSTOKU w 1.
| Przedmiot | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W BIAŁYMSTOKU | X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WISŁAWY SZYMBORSKIEJ W BIAŁYMSTOKU | Różnica |
|---|---|---|---|
| fizyka | 55,7% | 22% | 33,7 pkt proc. |
| historia | 66,7% | 39,5% | 27,3 pkt proc. |
| matematyka | 54,4% | 29,1% | 25,3 pkt proc. |
| chemia | 52,5% | 31,9% | 20,6 pkt proc. |
| geografia | 58,5% | 39,4% | 19,1 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 33,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 27 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.